Vedomostné ostrovy na obzore

Cieľom nového komplexného projektu Nadácie Volkswagen Slovakia – Vedomostné ostrovy – je sprostredkovať žiakom základných škôl čo najviac zaujímavých vedomostí prostredníctvom interaktívnych kioskov, ku ktorým budú mať prístup počas celého dňa.

Sto Vedomostných ostrovov sa práve inštaluje na 100 školách vo všetkých regiónoch Slovenska. Sú plné vedomostí a testov inšpirovaných príkladmi a javmi, s ktorými sa v reálnom svete stretávame. Žiaci si môžu rozšíriť svoje poznatky v oblasti techniky, nemeckého jazyka, dopravnej výchovy, ekológie a fyziky. Vedomosti nájdu ukryté na mape animovaného ostrova alebo v rozšírenej forme v digitálnych učebniciach. Úlohami ich bude sprevádzať zvedavý lemur. Aplikácia s animovaným ostrovom bude už vo februári dostupná aj on-line na stránke vedomostne-ostrovy.sk. Ďalšou zaujímavou súčasťou Vedomostných ostrovov je virtuálny kariérny poradca. Poslúži najmä deviatakom, ktorí sa rozhodujú, kam povedú ich ďalšie kroky. Okrem kiosku bude dostupný aj on-line, aby ho žiaci mohli absolvovať v pohodlí domova za prítomnosti rodičov.

 

Úlohy zamerané na sebapoznanie sú spracované dvomi spôsobmi – spôsobom testu Vieš, čím chceš byť? a hier. Na základe výsledkov žiaci spoznajú rôzne možnosti sebauplatnenia v reálnom svete dospelých. Pomôžu im zorientovať sa medzi strednými školami a priblížiť sa k možným budúcim povolaniam.Originálny virtuálny kariérny poradca vznikol vďaka spolupráci s občianskym združením EDUPLEX, ktoré sa aktívne dlhodobo venuje žiakom posledných ročníkov základných škôl. Výstup z testu môžu žiaci ďalej osobne konzultovať v Meste povolaní v obchodnom centre Bory Mall v Bratislave.

Michaela Reichelová
Kvant

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 01/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.