Veža do nebies

Stavbu, ktorá by sa mala stať najvyššou na svete, možno len ťažko porovnávať s doteraz najvyšším mrakodrapom Burdž Chalífa, stojacim len osem kilometrov od nej. Budova Dubaj Creek Tower sa väčšmi podobá Eiffelovke a iným vyhliadkovým vežiam.

Dubaj Creek Tower, podobne ako Burdž Chalífa, stavia tá istá spoločnosť – Emaar Properties. V tomto prípade však ide väčšmi o monument ako o mrakodrap. Burdž Chalífa má 154 využiteľných podlaží ponúkajúcich takmer 310 000 štvorcových metrov úžitkovej plochy, je v nej množstvo bytov, kancelárií, reštaurácií a luxusný hotel. A tak nie je ťažké odhadnúť, akým spôsobom sa tu investorovi vráti 1,5 miliardy dolárov, ktoré ho stavba stála. V porovnaní s tým Dubaj Creek Tower bude mať len 20 využiteľných podlaží umiestnených v žiarovke v blízkosti vrcholu a 30 metrov široká predĺžená stonka, tvoriaca väčšiu časť budovy, bude slúžiť len ako šachta pre výťahy. Ako sa v tomto prípade investorovi vráti jedna miliarda dolárov investovaná do stavby? Odpoveď treba hľadať v jej okolí, vo vznikajúcom areáli Dubaj Creek Harbour.

Základy pre najvyššiu stavbu sveta

Globálne centrum

Podľa šejka Alabbara, šéfa predstavenstva spoločnosti Emaar Properties, sa Dubaj stáva globálnym uzlom porovnateľným s Parížom, Londýnom, Šanghajom, Bombajom a ďalšími veľkými mestami na svete. Podporením snáh o zvýšenie popularity tohto globálneho centra je aj vznik a výstavba novej štvrte Dubaj Creek Harbour. Na priestore viac ako šesť štvorcových kilometrov by tu mali vzniknúť nové obytné priestory s rozlohou 6,8 milióna m², 11,16 milióna m² maloobchodných priestorov a 22 hotelov so 4 400 izbami. Veža sa stane v novovytvorenej obchodnej lokalite exkluzívnym objektom, zvýši hodnotu nehnuteľností a ceny izieb, pritiahne bohatých investorov a návštevníkov z celého sveta. To je, podľa staviteľa, dôvod pre stavbu budovy poškuľujúcej po výškových rekordoch. Investor chce v prípade tejto stavby zopakovať úspech, ktorý dosiahol už pri stavbe Burdž Chalífa. Obchodné centrum Dubaj Creek Harbour vyrastie v blízkosti dubajského prístavu a v blízkosti rezervácie divých zvierat Ras Al Khor, ktorá je domovom viac ako 67 druhov vodných vtákov a je chránená podľa Ramsarského dohovoru UNESCO.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

R
Fotky a vizualizácie skyscrapercenter.com