Viac času pre planéty

Planéty vznikajú v diskoch plynu a prachu okolo mladých hviezd. Keď disk zanikne, na vytvorenie ďalších nových svetov je už neskoro. Vedci zistili, že disky vytvárajúce planéty zvyčajne trvajú 5 až 10 miliónov rokov, čo je oveľa viac ako predchádzajúci odhad 1 až 3 milióny rokov. Jeden až tri milióny rokov bolo naozaj silné obmedzenie pre formovanie planét, uvádza astrofyzička Susanne Pfalznerová z Forschungszentrum Jülich v Nemecku.

Protoplanetárny disk, foto ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)

Výskumníci zistili, že čím vzdialenejšie je zoskupenie mladých hviezd od Zeme, tým kratšia je odhadovaná životnosť disku. Keď sa pozeráte na väčšie vzdialenosti, vidíte hviezdy s väčšou hmotnosťou, ktoré sú jasnejšie. Hviezdy s malou hmotnosťou v podstate nevidíte, vysvetľuje S. Pfalznerová. Tím skúmal hviezdokopy vzdialené od Zeme do 650 svetelných rokov a zistil, že podiel hviezd s diskami vytvárajúcimi planéty je oveľa vyšší, ako sa uvádzalo.
Ak majú disky okolo hviezd s najnižšou hmotnosťou skutočne dlhú životnosť, vysvetlilo by to rozdiel medzi našou Slnečnou sústavou a diskami väčšiny červených trpaslíkov. V nich často chýbajú plynné obry ako Jupiter a Saturn, zato majú množstvo ľadových obrov, ako sú Urán a Neptún s priemerom približne štvornásobku Zeme. Podľa S. Pfalznerovej takéto planéty možno vznikajú vo väčšom počte, keď disk s planétami trvá dlhšie, preto je ich okolo menších hviezd viac.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.