Viacspojový rekordér

Pomocou nového druhu solárnej techniky sa podarilo prekonať svetový rekord v účinnosti výroby energie solárnymi článkami.

Naskladaním šiestich rôznych fotoaktívnych vrstiev dosiahol tzv. viacspojový (multi-junction) solárny článok rekordnú, bezmála 50-percentnú účinnosť v laboratóriu a takmer 40-percentnú v skutočných podmienkach. Viacspojový článok je solárny kolektorový článok, ktorý využíva viac ako jeden spoj alebo vrstvu solárnej techniky. Takto je schopný zachytiť rôzne vlnové dĺžky svetla, a teda pokryť väčšiu časť z celkového dostupného spektra. Súčasné solárne články majú prevažne účinnosť od 15 do 18 percent, čo značí, že zvyšnú časť slnečného svetla odrážajú rovnako ako akýkoľvek iný povrch. Navrstvením techník zo šiestich rôznych solárnych článkov sa vedcom podarilo účinnosť niekoľkonásobne zvýšiť. Čím je technika účinnejšia, tým menšiu veľkosť môžu mať solárne panely pri zachovaní rovnakej produkcie energie. To znamená, že budú lacnejšie pre spotrebiteľov a budú sa dať ľahšie tvarovať na malých alebo komplikovaných povrchoch. Výskumný tím z amerického Národného laboratória pre obnoviteľnú energiu pracoval so 140 vrstvami šiestich rôznych materiálov pre solárne kolektory. Napriek tomu sa vedcom podaril nepredstaviteľný husársky kúsok – celý zberný povrch mal jednu tretinu hrúbky ľudského vlasu. Výskumníci použili rôzne polovodiče a starostlivo ich usporiadali tak, aby maximalizovali využiteľnú plochu povrchu cez všetkých 140 vrstiev. Ďalšie zníženie sériového odporu v tejto štruktúre by mohlo reálne umožniť efektívnosť vyššiu ako 50 percent, tvrdia vedci.

Ilustračné foto Pixabay
Pripravené v spolupráci s NEXTECH

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
Komentáre