Virtuálny hackathon

150 hackerov z celého sveta, 26 inovatívnych projektov, 7 ocenených tímov, 34 hodín online živého vysielania – taký bol HACK KOSICE 2020.

Hackathon je 24-hodinová udalosť otvorená pre všetkých nadšených študentov inovátorov. V malých tímoch navzájom sprístupňujú svoje nápady a inovatívne riešenia informatických problémov rôznej náročnosti. S nimi potom bojujú o víťazstvo v hlavnej kategórii a v rôznych sponzorských výzvach.

Dvojdňový prenos

HACK KOSICE 2020 je už druhý ročník podujatia, pričom už prvý rok konania získal akreditáciu od americkej MLH (Major League Hacking), ktorá zastrešuje tie najprestížnejšie hackathony po celom svete. Ten náš, košický, je okrem toho jediný svojho druhu na Slovensku a v celej strednej Európe sú iba dva. Tohtoročný hackathon sa z dôvodu nepríjemnej pandemickej situácie konal síce iba online, no to mu na kvalite vôbec neubralo. Práve naopak, vďaka tomuto rozhodnutiu sme boli napriek všetkým obmedzeniam a rizikám schopní aj naďalej zabezpečiť medzinárodnú účasť. Dvojdňový nepretržitý online prenos sa začal v sobotu 5. septembra 2020 slávnostným otvorením, po ktorom mohli hackeri začať počas jedného dňa pracovať na svojich projektoch a na všetkých divákov čakalo približne 34 hodín zaujímavého a prínosného obsahu – workshopy, diskusie, virtuálna prehliadka mesta Košice, ranné cvičenie s osobným trénerom a mnoho iného. Práve vďaka medzinárodnej účasti sme sa mohli tešiť záujmu divákov aj v noci a počas celého vysielania. Čo sa týka súťažnej časti, hackeri mohli počas celej doby riešenia svojich projektov využiť cenné rady mentorov či zužitkovať novonadobudnuté informácie z workshopov, aby mohli byť v nedeľu na poludnie pripravení svoje projekty odovzdať. Následne prišla hodnotiaca fáza. Namiesto klasickej prezentácie naživo čakali v hlavnej kategórii na súťažiacich videohovory s jednotlivými porotcami z nášho tímu, pri výzvach to bolo so zamestnancami sponzorských firiem. Vybrať z 26 úspešne odovzdaných projektov tie, ktoré budú ocenené v hlavnej kategórii, nebolo vôbec ľahké a do finálovej živej prezentácie postúpilo päť z nich. V krátkom videohovore mali opäť možnosť predstaviť svoj projekt, tentoraz všetkým divákom, a naposledy presvedčiť porotcov o tom, že práve oni si zaslúžia stať sa víťazmi.

Víťazné projekty

Na treťom mieste sa nakoniec umiestnil projekt s názvom coViz19, v ktorom išlo o grafické znázornenie simulácie šírenia choroby COVID-19. Po vložení vstupných parametrov, ako napríklad počet ľudí na danom mieste, skutočnosť, či nosia rúška alebo ako často si umývajú ruky, je možné vidieť pohybujúce sa bodky reprezentujúce ľudí, ktoré nám ukazujú, ako sa pravdepodobnosť ich nákazy vyvíja v čase. Striebornú pozíciu obsadil projekt LesionAI – aplikácia slúžiaca na detekciu melanómu. Funguje na princípe strojového učenia, čo v praxi znamená, že na základe obrovskej databázy už vyhodnotených fotografií dokáže posúdiť každú ďalšiu. Po nahratí fotografie je teda schopná vyhodnotiť, s akou pravdepodobnosťou ide alebo nejde o rakovinu kože. Absolútnym víťazom HACK KOSICE 2020 sa stal projekt MoneyWorks zameraný na mladých a ich investície. Poukázal na problém strachu mladých ľudí z investovania svojich financií a riešil ho vytvorením platformy predstavujúcej mladým základy investovania spolu s cennými radami a konkrétnymi tipmi, kam investovať, vzhľadom na ich nastavené preferencie oblastí záujmu. Víťazi sa mohli tešiť z hodnotných cien ako peňažné poukážky, rôzne vecné ceny, či v prípade slovenských víťazov dokonca z ochrannej známky na ich nápad. No a nás, organizátorov, veľmi teší záujem o hackathon HACK KOSICE. Veríme, že spolu dokážeme pomôcť Slovensku rásť v oblasti informačných technológií, kvality vzdelávania a šírenia nadšenia pre technológie. Ďakujeme!

Text a foto Janka Havranková, HACK KOSICE

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.