Vlasy pre rastliny

Stanica na Havaji, v ktorej prebieha simulovaná misia na Mars, foto SOSA.

Druhý ročník súťaže Misia Mars sa niesol v znamení prírodných vied a objavovania červenej planéty. Žiaci stredných škôl navrhovali vedecké experimenty, ktoré môžu pomôcť urýchliť osídľovanie Marsu ľuďmi.

Aj mladí Slováci môžu byť súčasťou medzinárodného vesmírneho výskumu. Potvrdzuje to kvalita ich vedeckých prác a zapojenie slovenských vedcov či firiem. Do druhého kola súťaže Misia Mars, ktorú organizujú Slovenské elektrárne v spolupráci so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA), sa prihlásilo desať tímov z celého Slovenska. Z toho päť najlepších zabojovalo v decembri v priestoroch moderného infocentra o energii Energoland o prvé miesto. Jednotlivé tímy odbornej porote a žiakom zo stredných škôl bližšie predstavili svoje experimenty. Väčšina projektov zaujala tým, že si žiaci dali záležať na tom, aby si naštudovali témy relevantné pre ich projekty ako ozajstní vedci. Práce pripravili tak realisticky, že by sa pomerne jednoducho mohli uskutočniť počas simulovaných misií na Mars či na Mesiac. Videoprezentácie projektov, ich popisy aj osobné predstavenie boli veľmi originálne, upresnila slovenská astrobiologička a vedúca misie na Havaji Michaela Musilová.

Ľahko dostupné hnojivo

Michaela Musilová v skafandri na simulovanej misii na Mars, foto archív M. Musilovej

Hlavnú cenu, testovanie projektu vedcami v simulovanej misii na Havaji, si odniesli žiaci z Gymnázia F. V. Sasinku zo Skalice. Cieľom ich experimentu bude dokázať možnosti a efektivitu využitia vlasov a ochlpenia ako hnojiva rastlín pestovaných pri ceste na Mars, aj na samotnej planéte. Ambíciou gymnazistov je ukázať, že aj takéto hnojivá sa môžu svojou účinnosťou vyrovnať bežným dusíkatým. Študenti pri návrhu vychádzali z toho, že astronautom vo vesmíre rastú vlasy a ochlpenie rýchlejšie ako na Zemi. Počas osemmesačnej púte na Mars by tak nazbierali dostatok materiálu na pestovanie aj výživu rastlín. Na celý experiment pritom vedcom postačia nožnice a vybraná rastlina. Na druhom mieste sa umiestnili žiaci z Gymnázia sv. Tomáša Akvinského z Košíc, ktorí navrhli, ako pestovať zemiaky bez využitia pôdy vo vzduchu. Tretí skončili žiaci z detvianskeho gymnázia s nápadom využiť biologický odpad výskumníkov na tvorbu recyklovanej vody. Misia Mars bude mať pokračovanie, a tak študenti, ktorí sa v tomto ročníku nestihli zapojiť, budú mať ďalšiu možnosť rozmýšľať o objavovaní nových svetov a zároveň o udržateľnosti života na našej planéte. Okrem prezentácií a oceňovania žiakov si študenti vypočuli zaujímavé prednášky odborníkov. Astrobiologička a predsedníčka SOSA Dr. Michaela Musilová, hosťujúca profesorka na FEI STU, priamo z Havaja porozprávala o hľadaní života na Marse, simulovaných misiách a spolupráci s ESA a NASA. Matej Poliaček, člen SOSA, prezradil, ako vyzerala jeho simulovaná misia na Mesiac v poľskom stredisku ESA – Lunares, aký je rozdiel v podmienkach simulovaných misií v Európe a na Havaji a tiež o experimentoch či strave astronautov. Úspech zožal aj tím RoboTech Vision. Stredoškolákom predviedol fungovanie robota Androver 2 určeného na simulovanú misiu ESA, aj prvého humanoidného robota Pepper, ktorý žiakov vzdelával o Marse a zároveň ich prostredníctvom kvízu skúšal.

R

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 02/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.