Vrtiaci sa trpaslík

Ilustrácia Casey Reed/NASA

Slnko sa otočí raz za mesiac a Zem raz za deň, ale biely trpaslík vzdialený 2 000 svetelných rokov sa otočí každých 25 sekúnd. To z neho robí najrýchlejšie rotujúcu hviezdu, ak za hviezdy nepovažujeme exotické objekty ako neutrónové hviezdy a čierne diery, z ktorých niektoré rotujú ešte rýchlejšie. Biely trpaslík, malý ako Zem, ale hmotný ako Slnko, je mimoriadne hustý. Gravitácia na jeho povrchu je taká veľká, že keby ste z niekoľkých metrov pustili kamienok, rozbil by sa o povrch hviezdy rýchlosťou tisíc kilometrov za hodinu.
Objekt s názvom LAMOST J0240+1952 v súhvezdí Baran sa dostal do víru v dôsledku červeného trpaslíka, ktorý okolo neho obieha. Plyn padajúci zo sprievodnej hviezdy ho roztočil podobne, ako padajúca voda roztočí vodné koleso. Objav urobila astronómka Ingrid Pelisoliová z Univerzity vo Warwicku v Anglicku a jej kolegovia, ktorí zaznamenali periodické záblesky z nejasnej dvojhviezdy. Záblesk sa opakoval každých 24,93 sekundy, čo odhalilo rekordnú dobu rotácie bieleho trpaslíka. Jediným známym konkurentom je ešte rýchlejšie rotujúci objekt na obežnej dráhe modrej hviezdy HD 49798. Podľa niektorých štúdií však ide zrejme o neutrónovú hviezdu, nie o bieleho trpaslíka.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.