Vtáčí vynálezcovia

Foto Pixabay

Papagáj kakadu Goffinov (Cacatua goffiniana) býva svojou inteligenciou prirovnávaný k trojročným deťom. Ktoré trojročné dieťa si však vyrobilo vlastnú súpravu príborov? Vedci pozorovali, ako si papagáje kakadu vyrobili ekvivalent páčidla, sekáčika a lyžice na otváranie svojich obľúbených plodov. Objav urobil biológ Mark O’Hara pri práci s vtákmi na ostrove Yamdena v Indonézii.
M. O’Hara sledoval, ako samec kakadu odhryzol šupku z plodu morského manga, potom oddelil malý konár zo stromu a vyhrýzol z neho klinovitý nástroj. Ľavou nohou držal ovocie, zatiaľ čo pravou sedel, jazykom zasunul klin do štrbiny v jamke a otvoril ju. Potom vytvaroval úlomok do ostrého, úzkeho nástroja a použil ho na prerazenie vnútornej kože chrániacej semená. Nakoniec si vyrobil tretí nástroj z ďalšieho kúska dreva, ktorý vyhrýzol do splošteného pásu a použil na vylúpnutie semien. Iba dvaja samci z kŕdľa vyrobili a použili nástroje. Keby mali na používanie nástrojov genetický predpoklad, robili by to všetky. Keďže to robili len niektoré, zrejme ich vymysleli nezávisle a v prírode sa to učia jeden od druhého, myslí si M. O’Hara.

Zo stránky News Opener spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.