Vysokovýkonné počítanie

Národné kompetenčné centrum pre HPC odštartovalo v letnom semestri 2024 sériu populárno-náučných prednášok, v ktorých odborníci z rôznych oblastí predstavia spôsob, akým využívajú vysokovýkonné počítanie (high-performance computing, HPC).
Záujemcovia sa v apríli a máji oboznámia napríklad s aplikáciou HPC v oblasti sekvenovania genómu alebo v oblasti formalizácie zvedavosti a umelej inteligencie. Publikum sa tiež dozvie o úlohe, akú HPC zohralo pri získavaní opisu neusporiadaného proteínu tau, ktorý je súčasťou patogenézy Alzheimerovej choroby.
Zvedavá umelá inteligencia – 9. apríla o 16.00 h (Matej Pecháč, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK)
Výskum konformačných preferencií prirodzene neusporiadaného proteínu tau – 23. apríla o 16.00 h (Ondrej Cehlár, Neuroimunologický ústav SAV, v. v. i.)
Úvahy o úlohe vysokovýkonných počítačov a grafických procesorov v genómovej analýze DNA – 14. mája o 16.00 h (Miloslav Karhánek, Biomedicínske centrum SAV, v. v. i.)
Táto séria prednášok sa uskutočňuje v spolupráci s Fakultou chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, v ktorej priestoroch sa bude odohrávať. Prednášky o využití HPC sú bezplatné a budú prebiehať v príjemnej a neformálnej atmosfére pri káve.
Záznamy z nich budú následne k dispozícii na YouTube kanáli Národného kompetenčného centra pre HPC a v jeho archíve.
Viac informácií o prednášajúcich a ich prednáškach nájdete na stránke eurocc.nscc.sk/vzdelavanie/prednasky.
Pre osobnú účasť je potrebné vopred sa zaregistrovať prostredníctvom webu itkurzy.sav.sk/prednasky.

Národné kompetenčné centrum pre HPC

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.