Vzduchová sprcha

Pandémia koronavírusu zásadne zmenila spôsob života. Kto by si pred rokom pomyslel, že budeme mať na verejnosti masky a dezinfikovať si ruky niekoľko ráz denne?

Jedným z účinných opatrení na zabránenie šírenia koronavírusu je dodržiavanie dostatočného odstupu a vyhýbanie sa miestam s veľkou koncentráciou ľudí. Zvýšené riziko nákazy hrozí najmä ľuďom, ktorí pracujú pri pultoch v obchodoch či vo finančných inštitúciách. Mnoho spoločností vylepšilo ochranu pred vírusmi pomocou štítov z akrylového skla oddeľujúcich klienta a obsluhujúceho pracovníka. Tieto štíty však neposkytujú komplexnú ochranu, pretože vzduch môže prenášať vírusy aj za nimi.
Aby sa dosiahla lepšia ochrana pracovníkov, spoločnosť Fraunhofer IBP v nemeckom Holzkirchene prišla s inováciou. V podstate ide o realizáciu veľmi jednoduchého nápadu, ktorý pripomína čosi ako vzduchovú sprchu. Ide o prenosné zariadenie veľké ako izbový zvlhčovač vzduchu, ktoré možno na kolieskach posúvať na najvhodnejšie miesto pracoviska. Prístroj nasáva vzduch z miestnosti a filtruje ho sústavou filtrov, z ktorých finálny je typu HEPA zachytávajúci aj vírusy. Prefiltrovaný vzduch sa hadicou pripomínajúcou veľkú sprchovaciu hlavicu privádza k výstupnej hlavici, umiestnenej na prestaviteľnom ramene. Nadol prúdiaci vzduch zabraňuje, aby sa do tohto priestoru dostali koronavírusy z okolia. Pri vývoji bolo pre nás dôležité postaviť malé praktické zariadenie, ktoré je možné napájať pomocou štandardnej zásuvky, aby sa nemuselo zasahovať do celého systému riadenia budovy, uviedol vedúci skupiny v oblasti klimatizácie lietadiel a vozidiel spoločnosti Fraunhofer IBP Victor Norrefeldt.
Keďže prúdiaci vzduch môže pôsobiť ako nepríjemný prievan, odborný tím teraz testuje vzduchovú sprchu s cieľom nájsť optimálnu intenzitu prúdenia vzduchu tak, aby nevytváral prievan a súčasne účinne bránil prenikaniu vírusu.

RM, ilustračné foto Pixabay

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre