Za fyzikou do Prahy

Už viac ako tridsať rokov funguje na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej univerzity (MFF UK) fyzikálny korešpondenčný seminár FYKOS organizovaný študentmi fakulty.

Hlavnou úlohou a cieľom seminára je každoročné usporadúvanie množstva fyzikálnych (tímových i individuálnych) súťaží, exkurzií a iných náučných aktivít pre stredoškolákov, ale aj pre žiakov základných škôl. Svojou činnosťou sa výrazne podieľa na popularizácii fyziky v Česku i na Slovensku a rozvíja u žiakov talent a logické myslenie. Medzi najznámejšie súťaže FYKOS-u patrí Fyzikálny Náboj (organizovaný spolu s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave) či Fyzikálny korešpondenčný seminár (šesť sérií netradičných a často aj komplikovanejších fyzikálnych úloh). Pre najúspešnejších riešiteľov tohto seminára sú určené zaujímavé fyzikálne sústredenia.
Najväčšou akciou FYKOS-u je tímová súťaž Fyziklání, ktorá sa už tradične koná v Prahe a teší sa obľube množstva študentov so záujmom o fyziku z mnohých európskych krajín. Fyziklání 2020 sa bude konať v piatok 14. 2. 2020, pričom nejde iba o súťaž. Účastníci aj ich pedagógovia sa môžu tešiť na sprievodný víkendový program, ktorý trvá až do nedele 16. 2. 2020 a bude obsahovať okrem náučnej prechádzky historickým centrom Prahy a návštevy planetária aj prehliadku špecializovaných fyzikálnych laboratórií v priestoroch MFF UK, sériu fyzikálnych prednášok profesorov z matfyzu a mnoho ďalšieho.
Preto ak ste stredoškoláci a baví vás fyzika či matematika, neváhajte zložiť maximálne päťčlenný tím a príďte do Prahy zasúťažiť si a zmerať si sily so súpermi z celej Európy!

Viac informácií o tejto akcii nájdete na webovej stránke https://fyziklani.cz/, kde do 8. 2. 2020 prebieha registrácia. Tešíme sa na vás!

Marcel Vasiľák, Fykos, foto Pixabay

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
Komentáre