ŽijemVedu podcast

Rozmýšľali ste niekedy, aký je život vedca či vedkyne? Chceli by ste odísť pracovať do inej krajiny na nejaký čas a neviete, ako nájsť informácie o pozíciách v zahraničí? My sme rozmýšľali a aj sami sme tieto informácie hľadali. Aj vďaka tomu vzniká séria rozhovorov s vedcami okolo sveta, ktorú si môžete vypočuť v našich podcastoch. V ŽijemVedu sa v rozhovoroch najčastejšie stretnete s Janou Lalákovou, ktorá vyštudovala genetiku, a Martinou Dekanovou, ktorá vyštudovala robotiku a kybernetiku. V každej časti spovedáme vedkyňu alebo vedca, ktorí strávili určitý čas svojej vedeckej kariéry v zahraničí.
Dominika Fričová popísala pracovné prostredie v Dánsku, v USA a na Slovensku. Svoj pohľad na vedu na Slovensku cez optiku zahraničného vedca nám poskytol Maxim Danchenko. Tiež sme sa rozprávali o tom, ako je to mať vzťah na dvoch kontinentoch. So Zuzanou Hudáčovou sme sa okrem iného porozprávali o tom, ako nájsť stratenú motiváciu skúsiť niečo nové. Ak chcete vedieť, aké to je mať pracovný pohovor na diaľku so zlým internetovým pripojením v strede Južnej Ameriky, určite si vypočujte podcast s Radom Janoštiakom. V živote vedcov je dôležité vytvárať si sieť kontaktov a podľa Moniky Čechovej je ideálnou platformou v týchto časoch Twitter. Počas rozhovoru sa dostaneme aj k vtipným príhodám, rôznym zážitkom a k zaujímavostiam v rôznych krajinách.
Podcast si môžete vypočuť prostredníctvom aplikácií Apple Podcasts, Google Podcast a Spotify alebo pozrieť na www.youtube.com/ZijemVedu. Okrem toho sa poslucháči môžu zúčastniť živého nahrávania. Rozhovory bývajú pravidelne druhú stredu v mesiaci o 19.00 h. Informácie o aktuálnom rozhovore nájdete vždy na facebookovej stránke www.facebook.com/zijemvedu.
Vo februári sa môžete tešiť na rozhovor s Jakubom Fedoríkom, ktorý porozpráva o svojom živote a skúsenostiach v Saudskej Arábii.