Zika lieči rakovinu

Kmeňové bunky rakoviny mozgu (vľavo) zabíja infekcia spôsobená vírusom zika (obrázok vpravo ukazuje bunky po liečbe zikou)

Vírus zika dokáže úplne zničiť mozog vyvíjajúceho sa plodu, no jedného dňa by sa mohol stať aj účinnou liečbou glioblastómov – extrémne nebezpečnej formy rakoviny mozgu. Ukázalo sa totiž, že toľko obávaný vírus zabíja kmeňové bunky tejto rakoviny mozgu – bunky, ktoré sú proti iným liečebným postupom zo všetkých rakovinových buniek najodolnejšie. Je iróniou, že smrtonosná sila spomínaného vírusu, v dôsledku ktorej sa narodilo mnoho detí s malou a deformovanou hlavou, by sa mohla obrátiť aj proti bunkám, ktoré pacientov zvyčajne do jediného roka od diagnostikovania rakoviny mozgu zabijú. Profesor Michael S. Diamond z Washingtonskej univerzity uviedol, že len v Spojených štátoch sa táto choroba každý rok diagnostikuje približne 12000 ľuďom (ide o najčastejšie sa vyskytujúcu formu rakoviny mozgu).

JK
Foto Washingtonská univerzita/Zhe Zhu

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.