ŽMURKANIE na pokyn

Mnoho ľudí pociťuje pri každodennej práci s počítačom suchosť či svrbenie očí. Pri liečbe ochorenia známeho ako syndróm suchého oka teraz pomáha aplikácia Eyeblink.

eyeblinkÚčinný spôsob, ako sa vyhnúť syndrómu suchého oka, je pravidelne žmurkať. Podľa výskumov oftalmológov zdravý človek žmurká asi 10 až 15 ráz za minútu. Každé žmurknutie obnovuje slzný film na povrchu oka, ktorý zvlhčuje a chráni naše zrakové orgány. Hlavný dôvod, prečo pri práci s počítačom nežmurkáme dostatočne, je jasne svietiaca obrazovka. Pomôckou, ktorá naše oči a žmurkanie postráži za nás, je práve Eyeblink.

Autorom aplikácie je Andrej Fogelton z Fakulty informatiky informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. K vývoju algoritmu ho viedli vlastné skúsenosti s nepríjemným syndrómom. Eyeblink tak testoval a zdokonaľoval v praxi na sebe.

Aplikácia priebežne kontroluje, či žmurkáme toľko, ako zdravý človek má. Ak nie, upozorní nás, aby sme žmurkli. Eyeblink nielen pomáha pri liečbe suchého oka, ale sa usiluje aj odstrániť príčinu ochorenia. Automaticky totiž znižuje jas obrazovky a prispôsobuje ho svetlu v priestore, v ktorom pracujeme. Notifikácia, na ktorej je žmurkajúce oko, sa vysunie z horného pravého rohu obrazovky a po žmurknutí používateľa hneď zmizne. Keď človek žmurká v intervaloch, ako treba, upozornenie sa nezjaví.

Aplikácia nás upozorní, aby sme žmurkli.
Aplikácia nás upozorní, aby sme žmurkli.

Často používané umelé slzy síce riešia problém, ale nie príčinu problémov s očami, ktorou je nízka frekvencia žmurkania pri práci s počítačom. Eyeblink používa najmodernejšie algoritmy na detekciu tváre, očí a žmurkania. Meria frekvenciu žmurkania a informuje používateľa o zdravotnom stave jeho očí. Personalizovaný tréning Eyeblinku pomáha ľuďom žmurkať viac nenásilnou formou, vysvetľuje autor aplikácie. Teraz chce, aby Eyeblink pomáhal aj iným, preto nápad premieňa na startup.

R
Foto STU