Zomrel Eugene Cernan

Eugen Cernan na Mesiaci

Americký astronaut slovenského pôvodu Eugene Cernan zomrel 16. 1. 2017 vo veku 82 rokov. V kozme bol trikrát, z toho dvakrát na Mesiaci. Bol posledným človekom, ktorý sa prechádzal po povrchu Mesiaca. O jeho úmrtí informovala NASA. 

Necháme ako sme prišli, a ak Boh dá, vrátime sa s mierom a nádejou pre celé ľudstvo, to sú záverečné slová Eugene Cernana, kapitána misie Apollo 17, pri jeho odchode z Mesiaca v decembri 1972.

Cernan bol jedným zo 14 prvých vybraných astronautov NASA v októbri 1963. Pilotoval loď Gemini 9 na misii s veliteľom Thomasom Staffordom počas trojdňového letu v júni 1966. Pri tomto lete vystúpil z lode do kozmického priestoru.

V máji 1969 bol pilotom lunárneho modulu Apolla 10. Na povrchu Mesiaca overoval aj schopnosti lunárneho vozidla.

Cernan ukončil svoju vesmírnu kariéru ako veliteľ poslednej misie s ľudskou posádkou na Mesiaci v decembri 1972. Táto misia vytvorila niekoľko nových rekordov pre lety ľudí do vesmíru, vrátane najdlhšie trvajúceho letu na Mesiac (301 hodín, 51 minút), najdlhšej aktivity na mesačnom povrchu (22 hodín, 6 minút), priniesla najväčšiu zbierku mesačných hornín – vzorka vážila takmer 113 kg, a bola najdlhšie zo všetkých misií na mesačnej obežnej dráhe (147 hodín, 48 minút).

Cernan sa narodil v USA, ale jeho korene siahajú na Slovensko. Eugenov starý otec Štefan bol rodákom z Kysúc. Spolu s manželkou Annou v roku 1903 emigrovali do Chicaga. Slovensko naposledy navštívil v roku 2004, keď v Bratislave otvoril výstavu Človek na mesiaci. Vo Vysokej nad Kysucou nájdete jeho pamätnú izbu.

R, foto NASA