Zoom

Môžu zlyhať oceánske prúdenia? Dokážu koronavírus šíriť aj zaočkovaní ľudia? Ako chráni káva našu pečeň a ukrýva sa pod Islandom neznámy superkontinent? Aj to a veľa ďalšieho sa fanúšikovia vedy a vedeckých objavov dozvedia každý týždeň v podcaste Zoom.
Zoom je týždenný popularizačno-vedecký podcast, ktorý už viac ako tri roky vzniká v spolupráci denníka SME a Rádia_FM. A každý týždeň vyberá nové správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov z oblasti astronómie, biológie aj medicíny. Rozpráva aj o tom, ako sa šíria hoaxy a falošné správy a v čom nám klamú. V čase, keď si časť verejnosti zamieňa fakty a názory, keď sú vedci terčom útokov a ľudia sú schopní ignorovať realitu okolo seba, je podpora a propagácia vedy špeciálne dôležitá, vysvetľuje Tomáš Prokopčák zo SME, prečo podcast Zoom vlastne vznikol.
Práve T. Prokopčák v Zoome číta texty kolegov z webov tech.sme.sk a primar.sme.sk, na ktorých je podcast postavený. Tieto tri hlavné témy potom v podcastovej verzii sprevádza niekoľko kratších noviniek zo sveta vedy.
V rozhlasovej verzii ako Zoom FM zasa zaznieva dvakrát týždenne, kde jednu hlavnú tému sprevádzajú tri krátke vedecké novinky. Podcast sa pritom nezameriava na jednu konkrétnu vedeckú oblasť. Krátkou a zrozumiteľnou formou sa venuje tomu najzaujímavejšiemu, čo daný týždeň vo vede priniesol. Jeho výhodou je tak pestrosť a hutnosť informácií, ktoré sa každý týždeň snažíme prinášať, uzatvára T. Prokopčák.
Podcast nájdete na stránke https://sme.sk/zoom/ alebo v podcastových aplikáciách Apple Podcasts, Google Podcasts a Spotify.

Komentáre