Zvedkyne

Zaujímalo vás niekedy, či ryby pijú vodu, ako prichádzame o rozum, čo robí alkohol s naším telom a či sa naozaj máme báť jadrovej energie? Chcete lepšie rozumieť molekulám vo svete okolo nás a odhaliť podstatu rôznych mýtov? Vedecký podcast Zvedkyne je presne to, čo chcete počuť. Za zrodom stoja dve vedkyne: chemická inžinierka Veronika Cyprichová, ktorá má v obľube prevažne chemické a environmentálne témy, a environmentálna inžinierka Anna Grenčíková. Annu po roku vystriedala biochemička Nikola Capková a oživila podcast biomedicínskymi a molekulárno-biologickými témami. Okrem snahy priblížiť vedecké témy širokej verejnosti si vedkyne dávajú za cieľ podporovať mladých ľudí v štúdiu vedy a techniky, a to nielen na Slovensku.
Prvotná idea bola pozývať do relácie zásadne vedkyne a podporiť tak ženy v štúdiu vedeckých odborov. V súčasnosti sa však Zvedkyne neobmedzujú na pohlavie, vek ani národnosť a rozbehli spoluprácu aj so zahraničnými vedkyňami a odborníkmi z rôznych vedeckých inštitúcií a univerzít, aby čo najautentickejšie priblížili poslucháčom ich výskum, vytúžené objavy, úspechy a vízie do budúcna. V najbližších častiach sa Zvedkyne chcú venovať aj sociálno-vedeckým témam. Do tejto kategórie patria lekári a vedci pôsobiaci v rozvojových krajinách, kde sa usilujú rozvíjať výskum a liečbu rôznych ochorení. V nových častiach sa preto budú iniciovať verejné zbierky v snahe podporiť týchto vedcov v ich práci. Pripravuje sa taktiež séria online diskusií na tému duševného zdravia a do konca roka sú naplánované epizódy zamerané na šport a mikrobióm.
A aké majú Zvedkyne vízie do budúcnosti? Študenti stredných a vysokých škôl sa môžu tešiť na podcasty, v ktorých sa chce Nikola zamerať na výučbu a prípravu na skúšky a štátnice v biochemických a molekulárno-biologických odboroch. Veronika by pre zmenu do budúcnosti rada oslovila viac hostí zameraných na ekológiu, životné prostredie a jeho chemické procesy. Veru, máte sa na čo tešiť.
Podcast nájdete na stránke Podbean alebo v podcastových aplikáciách Apple Podcasts, Google Podcasts a Spotify.