Aj mačky aportujú

Podľa prieskumu časopisu Scientific Reports majú mačky tendenciu diktovať svojim majiteľom hry na aportovanie a väčšina z nich sa naučila aportovať bez tréningu. Zistenia tiež poukazujú na rôznorodosť predmetov, ktoré tieto domáce zvieratá najradšej aportujú vrátane stúh na vlasy a častí fliaš.

Foto Unsplash/Alexander Kagan

Jemma Formanová, Elizabeth Rennerová a David Leavens uskutočnili prieskum medzi minulými alebo súčasnými majiteľmi mačiek, z ktorých až 1 154 prejavilo aportovacie správanie. Autori zistili, že z nich 59 % aportovalo predmety až desaťkrát za mesiac a 55 % až päťkrát počas hry. Mačky iniciovali a ukončovali hry na aport častejšie ako ich majitelia a mali tendenciu hrať sa častejšie a dlhšie, keď hry iniciovali ony. Naznačuje to, že mačky majú tendenciu kontrolovať hry so svojimi majiteľmi.
Až 94 % majiteľov uviedlo, že ich mačka začala aportovať bez toho, aby bola na to naučená, a 61 % začalo aportovať ako mačiatka mladšie než jeden rok. Z čistokrvných mačiek boli najčastejšie uvádzaným aportujúcim plemenom siamské mačky, nasledovali bengálske a ragdoll. Mačky mali individuálne preferencie predmetov a členov domácnosti, s ktorými sa najradšej hrali aport, ako aj miest, na ktorých sa najradšej hrali. Bežnými miestami hier na aportovanie boli spálne a schody.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.