Ako sa rodia hviezdy

Infračervené oči Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) odhaľujú, ako nové hviezdy formujú svoje okolie. Ešte pred štartom JWST v decembri 2021 astronómka z Arizonskej univerzity Janice Leeová a jej kolegovia vybrali 19 galaxií, ktoré by mohli odhaliť podrobnosti o životných cykloch hviezd. Galaxie sú vzdialené najviac 65 miliónov svetelných rokov a majú rôzne typy špirálových štruktúr. Pri pozorovaniach z observatórií vyzerali časti galaxií vždy ploché a beztvaré. Vďaka JWST vidíme štruktúru až do najmenších rozmerov. Prvýkrát vidíme najmladšie miesta tvorby hviezd v mnohých z týchto galaxií, hovorí J. Leeová.

Galaxia NGC 1365, foto NASA/ESA/CSA/Judy Schmidt, CC BY 2.0

Na nových snímkach sú galaxie posiate tmavými miestami uprostred žiariacich vláken plynu a prachu. Ide o bubliny, ktoré z plynu a prachu formuje vysokoenergetické žiarenie z novovzniknutých hviezd v ich centrách. Keď najhmotnejšie z hviezd dosiahnu koniec svojho života a explodujú, plyn sa ešte viac vytlačí von. Niektoré z väčších bublín majú na okrajoch menšie, čo by mohli byť miesta, kde plyn vytlačený umierajúcimi hviezdami začal budovať nové hviezdy. Porovnanie týchto procesov v rôznych typoch špirálových galaxií pomôže astronómom pochopiť, ako tvar a vlastnosti galaxií ovplyvňujú životné cykly ich hviezd a ako sa galaxie menia a rastú spolu s nimi.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.