Ako sa tvári mačka?

Vedci zaznamenali prekvapivo veľa výrazov tváre mačiek vyjadrujúcich pocity a úmysly. Keďže všetky príbuzné mačky domácej (Felis catus) sú samotárske zvieratá, mačky domáce si bohatú škálu grimás zrejme vyvinuli v priebehu svojho 10 000 rokov trvajúceho spolužitia s ľuďmi.

Foto Pixabay

Evolučná psychologička Brittany Florkiewiczová a Lauren Scottová z Kalifornskej univerzity v Los Angeles kódovali všetky pohyby tvárových svalov mačiek okrem tých, ktoré súviseli s dýchaním, žuvaním, zívaním a pod. Objavili 276 výrazov – o čosi menej ako 357 výrazov šimpanzov, ale oveľa viac, ako si mnohí mysleli, že mačky dokážu. Každý výraz kombinoval asi štyri z 26 jedinečných pohybov tváre ako roztvorené pery, pokles čeľuste, rozšírené alebo stiahnuté zreničky, žmurkanie, stiahnuté kútiky pier, oblizovanie nosa, vtiahnuté alebo stiahnuté fúzy a rôzne polohy uší. Ľudia majú 44 jedinečných pohybov tváre a vedci ešte vždy zisťujú, koľko rôznych výrazov sa v nich spája. Psy majú 27 pohybov tváre, ale ich celkový počet výrazov nie je známy.
Väčšina výrazov mačiek bola buď výrazne priateľská (45 %), alebo výrazne agresívna (37 %). Zvyšných 18 % bolo nejednoznačných. Niektoré z ich priateľských výrazov sa podobajú výrazom ľudí, psov, opíc a iných zvierat, čo naznačuje, že tieto druhy môžu mať spoločnú tvár na hranie.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.