Améby vo vodovode

Výplachy nosa môžu zmierniť prekrvenie nosových dutín. Použitie nesprávnej vody však môže spôsobiť infekciu smrteľnými amébami. Vedci z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v časopise Emerging Infectious Diseases uviedli, že výplach dutín nesterilizovanou vodou z vodovodu môže ľudí vystaviť amébam Acanthamoeba a Naegleria fowleri, ktoré sa bežne nachádzajú v jazerách, riekach a vodných nádržiach, ale môžu žiť aj vo vode z vodovodu. Tieto jednobunkové organizmy môžu spôsobiť kožné ochorenia, infekcie očí alebo pľúc a smrteľné infekcie mozgu.

Foto wikipédia/Rillke, CC BY-SA 3.0

Výplachy dutín boli v poslednom desaťročí pravdepodobným zdrojom infekcií amébou Acanthamoeba u desiatich ľudí v USA, pričom traja z nich zomreli. Všetkých desať osôb malo pritom jedno alebo viac ochorení, ktoré oslabovali ich imunitný systém. V Pakistane sa 22-ročný muž nakazil N. fowleri a prežil len vďaka včasnej diagnóze. Stal sa jedným z iba ôsmich známych pacientov na svete, ktorí prežili infekciu mozgu spôsobenú týmto organizmom. Hoci sú tieto prípady zriedkavé, podľa výskumníkov sú dôkazom, že takéto používanie nesterilizovanej vody z vodovodu môže byť nebezpečné. Ľudia by mali na výplachy dutín používať destilovanú vodu alebo vodu z vodovodu, ktorá prešla varom.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.