Antibiotiká a vakcinácia

Foto Pixabay

Užívanie antibiotík v prvých rokoch života môže brániť tomu, aby si deti vytvorili silnú imunitnú odpoveď na niektoré vakcíny. Bábätká sa očkujú v prvých šiestich mesiacoch života a v druhom roku dostávajú posilňovacie dávky na ochranu pred infekčnými ochoreniami. Vedci zistili súvis medzi používaním antibiotík v tomto období a slabou imunitnou odpoveďou na vakcíny na ochranu pred čiernym kašľom, detskou obrnou a ďalšími chorobami. Čím viac dávok antibiotík dieťa dostalo, tým viac klesla hladina protilátok pod úroveň, ktorá sa považuje za ochrannú.
Antibiotiká narúšajú populáciu baktérií žijúcich v črevách a zníženie množstva a rozmanitosti črevných baktérií ovplyvňuje vakcináciu. Michael Pichichero z Výskumného ústavu Rochester General Hospital v New Yorku a jeho kolegovia odobrali vzorky krvi 560 deťom počas návštev u ich pediatrov. Z nich 342 deťom bolo predpísaných takmer 1 700 dávok antibiotík a 218 detí tieto lieky nedostalo. Tím zistil, že hladiny protilátok vyvolané štyrmi vakcínami často nedosahujú ochrannú úroveň práve u detí, ktoré užívali antibiotiká. Antibiotiká sú zázračné lieky, hovorí M. Pichichero. Táto štúdia v žiadnom prípade neznamená, že deti, ktoré potrebujú antibiotiká, by ich nemali dostať. Ak je to však možné, malo by to byť úzko zamerané antibiotikum na kratšiu dobu, dodal.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.