Astronomické kalendárium (november 2023)

November je predposledným mesiacom v roku. Väčšinou sa nevyznačuje bezoblačným počasím, no s kúskom šťastia si pozorovatelia na vyvýšených miestach budú môcť vychutnať jasnú oblohu nad inverziou, ktorá panuje v údolí.

Občas sa na novembrovej oblohe mihne jasný meteor. Planéty a Mesiac doprajú hneď niekoľko zaujímavých pohľadov tým, ktorí budú mať po ruke ďalekohľad.

Planéty v dohľade

Rovnako ako v októbri, aj v novembri uvidíme na nočnej oblohe viacero jasných planét. Mars je síce blízko pri Slnku, no po jeho západe dominuje na oblohe planéta Saturn a o niečo vzdialený a jasný Jupiter. Majiteľov ďalekohľadov poteší pohľad na tieto planéty, ktorý si môžu aj napriek škodlivému svetelnému znečisteniu vychutnať priamo z mesta. Vhodné podmienky na pozorovanie Jupitera nastanú začiatkom mesiaca. Dňa 3. novembra sa totiž plynný obor ocitne v tzv. opozícii – najväčšia planéta našej Slnečnej sústavy bude najbližšie k Zemi a jej tvár bude plne osvetlená Slnkom. Bude jasnejšia ako v ktorékoľvek iné ročné obdobie a viditeľná po celú noc. Stredne veľký ďalekohľad sprostredkuje zopár detailov v oblačných pásoch Jupitera či štyri jasné Galileove mesiace.

Zákryt Venuše Mesiacom

Pokiaľ disponujete ďalekohľadom, budete môcť pozorovať aj ďalšiu zaujímavosť. Tou by mohol byť zákryt jasnej Venuše, ktorá sa 9. novembra na viac ako hodinu ocitne z nášho pohľadu za Mesiacom. V ranných hodinách ich spolu uvidíme nad východným obzorom najprv ako dvojicu vytvárajúcu veľmi peknú konjunkciu.
Pred 11. hodinou zbystríme pozornosť a v ďalekohľade sa jasná planéta priblíži k Mesiacu, ktorý ju postupne zakryje. V skutočnosti je to však najmä Mesiac, ktorý sa na oblohe rýchlo presúva. Približne o 12:20 sa planéta objaví na opačnej, neosvetlenej strane Mesiaca. Aj napriek tomu, že ide o úkaz na dennej oblohe, v ďalekohľade je možné Venušu pozorovať.

Novembrové meteory

Meteorických rojov, ktoré v priebehu roka pozorujeme, je naozaj veľké množstvo. Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie pre širokú verejnosť a fotografov patria najmä Perzeidy vrcholiace v auguste, ale aj decembrové Geminidy či januárové Kvadrantidy. Okrem nich však poznáme mnoho iných, menej aktívnych rojov. Medzi také patrí aj roj známy pod názvom Tauridy. Tie sa delia na dve vetvy – Severné Tauridy (materské teleso kométa 2P/Encke) a Južné Tauridy (pravdepodobne asteroid 2004 TG10). Ako napovedá názov roja, radiant je umiestnený v súhvezdí Býka. Najväčšiu aktivitu by sme mohli zaznamenať najmä začiatkom novembra. Spoločné maximum vychádza na 4. novembra a zenitová hodinová frekvencia (ZHR) sa pohybuje v rozmedzí 5 až 10 meteorov za hodinu. Pozorovacie podmienky sú vhodnejšie v prvej polovici noci, kým sa na oblohe neobjaví Mesiac v poslednej štvrti. Pri Tauridách je možné z času na čas pozorovať naozaj jasné bolidy.

Zaujímavé konjunkcie

Zaujímavé priblíženie Mesiaca a Venuše nastane 9. novembra. Dňa 20. novembra zasa Mesiac uvidíme vedľa prstencovej planéty Saturn. O niečo neskôr 24. a 25. novembra sa priblíži k planéte Jupiter.

Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.