Autonómna donáška

Startup Refraction odštartoval v meste Ann Arbor (Michigan, USA) úvodný program služby na donášku jedla prostredníctvom autonómnych vozidiel.

Donáškové autonómne vozidlo sa dosť odlišuje od vozidiel iných spoločností. Má tri kolesá, dve vpredu a jedno vzadu, pričom všetky pripomínajú kolesá bicykla. Vozidlo je vysoké asi 1,5 metra, dlhé 1,37 metra a široké 0,9 metra. Dizajn s tromi kolesami umožňuje dosiahnuť nižšiu hmotnosť (zhruba 45 kg), čo v konečnom dôsledku pomáha skrátiť brzdnú dráhu na 1,5 m pri rýchlosti asi 20 km/h. Na navigáciu počas autonómnej jazdy používa robotické vozidlo okrem radarových a ultrazvukových senzorov vrátane lidaru aj 12 kamier. Senzorová výbava pre jedno vozidlo vychádza na 4 500 dolárov. Táto suma by sa však mala pri postupnom rozširovaní podnikania spoločnosti znižovať. Vozidlo nazývané REV-1 sa dá diaľkovo ovládať a monitorovať a správa sa podobne ako motocykel – nejazdí po chodníkoch, ale v jazdnom pruhu vyhradenom pre cyklistov, no vďaka rýchlosti 24 km/h môže jazdiť aj v pruhu pre automobily. Nechýba mu ani možnosť núdzového vypnutia na diaľku, ale CEO startupu Matthew Johnson-Roberson hovorí, že sa počas testovania nevyskytli nijaké problémy. Keď robot dorazí na miesto určenia, zaparkuje na voľnom parkovacom mieste a pošle osobe, ktorá urobila objednávku, text s kódom na otvorenie dverí a prístup k jedlu. Pretože doručuje len do vzdialenosti 4 km, jedlo by malo byť dostatočne teplé. Startup Refraction má zatiaľ v prevádzke iba päť vozidiel, ich počet však plánuje zvýšiť na 10 až 12.
NEXTECH, foto Refraction

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2019. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.