BARS 2024

Stredoškolákom, ktorí sa neboja dobrodružstva, je určená vedecká súťaž BARSIV (2024). Tímy, ktoré najlepšie vypracujú zadané úlohy, postúpia do finále na zámku v Smoleniciach, kde absolvujú štvordňové sústredenie spojené so školením s vedcami a odborníkmi na prežitie. Víťazný tím sa dostane na mesačnú letnú vedeckú výpravu do prapôvodných lesov tigra v Indii, krajine pod Himalájami. Projekt sa uskutočňuje aj v spolupráci s Harvardovou univerzitou v USA, Cambridgeskou univerzitou vo Veľkej Británii a Sorbonskou univerzitou vo Francúzsku.

Do súťaže sa môžu prihlásiť trojčlenné tímy stredoškolákov. Ich úlohou je v prvom kole vypracovať viaceré teoretické a praktické úlohy, ktoré majú preveriť ich usilovnosť, vynaliezavosť, názory a reakcie na neriešiteľné úlohy. Úlohy do veľkej miery prichystali účastníci minulých ročníkov. Pri praktických úlohách musia súťažiaci zveľadiť svoje vlastné prostredie, opísal zadania vedúci organizačného tímu súťaže Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV, v. v. i. V projekte BARS takto doteraz legálne, s certifikátmi, vysadili takmer 10 000 pôvodných neovocných stromov – celý nový les (6 156 len v roku 2023).
Práce vyhodnotí odborná porota a do finále vyberie päť najlepších tímov. Ich členovia získajú možnosť absolvovať exkluzívne školenie od vedcov, odborníkov na prežitie a špeciálnych jednotiek. Na sústredení na Smolenickom zámku preveríme odolnosť finalistov a ich schopnosť riešiť praktické úlohy. Zistíme tiež, ako vedia sami seba organizovať, spolupracovať a férovo súťažiť a pomáhať konkurencii, doplnil paleobiológ. Sústredenie sa má uskutočniť v máji.
Zo sústredenia v Smoleniciach vzíde víťazný tím, ktorému bude v spolupráci s indickými vedcami komplexne hradená dobrodružná vedecká výprava. Víťazi budú mať možnosť prežiť mesiac v prírode, navštívia lesy, budú stopovať šelmy, zaznamenávať živočíchy neznáme pre vedu, prispejú k ochrane, pomôžu medzinárodným vedeckým tímom a zúčastnia sa vykopávok fosílií vo vrstvách s dinosaurami. Termín expedície sa s víťazmi (partnermi projektu) dohodne podľa situácie.
Vypracované práce treba odovzdať do 14. apríla 2024. Podmienky účasti, ako aj znenie úloh, je v prílohe.
Vedeckú súťaž pod záštitou UNESCO organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Veľvyslanectvom Indie na Slovensku (J. E. Apoorva Srivastava) a združením AMBA. BARSIV nadväzuje na úspešný medzinárodný vedecký a ochranársky projekt SUMACO 2015, vďaka ktorému sa víťazi súťaže stali súčasťou vedeckej výpravy tímu Petra Vršanského do džungle v Ekvádore. O jeho aktivitách a objavoch vtedy na titulnej stránke informovala aj spravodajská televízia BBC. Projekty BARS 1 a BARS 2 sa úspešne uskutočnili v Indii (Himaláje 2022) a v Japonsku (Jakušima – najstaršie stromy sveta 2023), z čoho sa rovnako pripravuje správa a film pre BBC. Projekt prebieha v súčinnosti s J. E. Yasuhirom Kawakamim (Japonsko) a projektom BARS 3 na Hokkajde.

Andrea Nozdrovická, Slovenská akadémia vied
Foto Peter Vršanský, Ústav zoológie SAV, v. v. i., Ústav vied o Zemi SAV, v. v. i.

Príloha – plagát vo formáte pdf