Brodivý predchodca vtákov

Rekonštrukcia života tvora F. prodigiosus, ilustrácia Chinese Academy of Sciences/Zhao Chuang

Predpokladá sa, že prvé dinosaury podobné vtákom žili na stromoch. Novoobjavený tvor mal však prekvapivo dlhé nohy, vďaka čomu mohol žiť na zemi. Fujianvenator prodigiosus žil asi pred 150 miliónmi rokov v období jury, približne v rovnakom čase ako jeho vzdialený príbuzný Archaeopteryx, jeden z prvých známych vtákov.
Okrem nôh vyzerá dosť podobne ako Archaeopteryx. Fujianvenator má naozaj dlhé nohy, uvádza paleontológ Min Wang z Čínskej akadémie vied v Pekingu. M. Wang a jeho kolegovia identifikovali tohto tvora ako jedného z prvých avialanov – skupiny, ktorá sa oddelila od dinosaurov a nakoniec sa z nej stali vtáky. Vzhľadom na malú rozmanitosť nájdených fosílií sa o nich vie len málo. Prvé známe vtáky vrátane archeopteryxa mali krátke končatiny, zrejme vybavené na pohyb po stromoch. F. prodigiosus mal však dvakrát dlhšie holenné kosti ako stehenné.
Kosti tohto tvora sa našli uprostred bahnitých hornín a bridlíc na území juhovýchodnej Číny spolu s fosíliami vodných a polovodných druhov. Naznačuje to, že F. prodigiosus obýval prostredie podobné močiarom. Pravdepodobne sa vrhal za korisťou ako súčasné pštrosy alebo sa brodil vodou ako žeriav. Podľa M. Wanga sa ukazuje, že nie všetky avialany boli obyvatelia stromov.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre