Cez vesmír hľadíme na seba je názov aktuálnej výstavy v Galérii Slovenského rozhlasu, ktorá ponúka päť rôznych umeleckých prístupov k širokej téme – vesmír. Autorské cykly Táne Hojčovej, Stana Filka, Svetozára Ilavského, Rudolfa Sikoru a Jána Zoričáka vybral do svojej kurátorskej koncepcie šéfkurátor galérie Ivan Jančár.
Realistické astrofotografie, ktorým dominujú poetické pohľady na Mesiac, vystavuje autorka T. Hojčová. Prostredníctvom cyklu Asociácie z konca 60. rokov už nežijúci výtvarník S. Filko tematizuje a komentuje dobýjanie vesmíru človekom. Obraz S. Ilavského so svetlom s názvom Koncert pre Johna Cagea dopĺňa výstavu o dynamický prvok. Okrem nej autor vystavuje diela z cyklu Pleonazmus, pričom využíva princíp rozširovania obrazov alebo ich detailov do monumentálnych rozmerov. Súčasťou výstavy je aj unikátne dielo R. Sikoru Väzenie pre Maleviča, ktoré má galéria zapožičané od Nadácie ARS NOVA na päť rokov. Ide o kocku s rozmermi 3 × 3 × 3 m pripomínajúcu väzenie, vnútri ktorej je iluzívne vytvorený nekonečný priestor ako symbol duševnej slobody. Umelecký sklár J. Zoričák vytvoril pre výstavu kolekciu mnohotvárnych sklených plastík využívajúcich pôsobenie svetla.
Úvodný text k výstave, z ktorého vznikol aj jej názov, napísal Samuel Kováčik. Ľudia do vesmíru projektovali svoje predstavy o svete. Bolo to bezpečné, o hviezdach sa dalo rozprávať a nedalo sa ich dotknúť. Takže každý si mohol povedať, čo chcel, a nikdy sa neprišlo na to, či vravel pravdu, alebo nie. … Na vesmír stále prevažne len hľadíme – aj keď na niektoré blízke telesá sme vyslali či už ľudskú posádku, alebo robotizované sondy – robíme to však veľmi systematickým spôsobom. Tvoríme si predstavy o vesmíre, ktoré neustále testujeme a spresňujeme. Celú esej si môžete prečítať vo vydanom katalógu k výstave alebo aj na stránke vedator.space.
Výstava Cez vesmír hľadíme na seba je v Galérii Slovenského rozhlasu prístupná do 9. septembra 2022. Nájdete ju na prízemí v budove rozhlasu na Mýtnej ulici 1 v Bratislave. Vstup je zadarmo.
Text a foto R