Hlavnou témou decembrového čísla Quarku je čaj. Podľa čínskej ľudovej báje čaj objavil čínsky cisár Šen-nung pred 5 000 rokmi. Rád pil prevarenú vodu, na jednej z jeho ciest mu však do kotlíka padli listy čajovníka a lahodný nápoj mu zachutil. Označenie čaj sa hovorovo využíva aj pre iné odvary a nálevy z rôznych rastlín a bylín, prípadne sušeného ovocia.
Elixír života – čaj vzniká spracovaním listov čajovníka. Z botanického hľadiska je čajovník vždyzelený krík dorastajúci v prírode do výšky 5 až 15 metrov, výnimočne až do asi tridsiatich metrov. Na plantážach sú kríky udržiavané do výšky 1 až 2 m, čo umožňuje pohodlnejší zber čajových lístkov. Na prípravy čajov sa využívajú dva poddruhy čajovníka, čínsky (Camellia sinensis var. sinensis L.) alebo indický (Camellia sinensis var. assamica L.). Čaje sa považujú za jedny z najpopulárnejších a najrôznorodejších nápojov s najvšestrannejším použitím. Ráno nimi začíname deň, dopoludnia uhasia smäd i zaženú malý hlad, po výdatnom jedle pomôžu v trávení, pred spánkom upokoja, uľavia aj boľavému hrdlu, bruchu alebo svojou chuťou a vôňou spríjemnia človeku chvíle pohody. Ovocné, bylinkové, zelené alebo čierne, ľadové či instantné… v súčasnosti je dostupných veľké množstvo čajových variantov. Treba si len vybrať a chvíle s čajom poriadne vychutnať spolu s nadchádzajúcim čarom Vianoc.
Pozor, elektrina! – vieme, že prítomnosť vtáctva je ukazovateľom zdravšieho životného prostredia. Človek svojimi aktivitami výrazne mení krajinu, pričom dôsledky sú neraz pre operence hrozbou. Akú hrozbu predstavuje pre vtáky elektrická sieť? Predstavte si vzdušnú vzdialenosť zo Slovenska na južný pól a naspäť. Približne takáto je sumárna dĺžka nadzemných elektrických vedení v našej krajine – 35-tisíc kilometrov. Život bez elektriny si už nevieme predstaviť. Na Slovensku žije viac ako 360 vtáčích druhov. Pre ľudí sú užitočné – živia sa škodcami poľnohospodárskych plodín, konzumovaním uhynutých živočíchov, plnia sanitárnu funkciu. Na Slovensku je zatiaľ ekologizovaných viac ako 30 % elektrických vedení, pričom ďalšie úseky pribúdajú.
Divotvorná plazma – jednou z prvých operácií, ktorú treba pri vzniku nových výrobkov vykonať, je delenie materiálu. Okrem mechanických spôsobov delenia sa v technickej praxi využívajú aj spôsoby založené na využití tepelnej energie. Tieto metódy sa dajú využiť na delenie kovových aj nekovových materiálov a principiálne je možné rozdeliť ich na ďalšie dve podskupiny. Prvá využíva spaľovanie materiálu v prúde kyslíka a je vhodná pre úzku skupinu ocelí. Druhá, založená na lokálnom roztavení materiálov, je vhodná pre širší sortiment materiálov vrátane nekovov. Na vytvorenie vysokej teploty umožňujúcej lokálne roztavenie materiálu alebo jeho sublimáciu sa využíva usmernený laserový lúč alebo plazmový oblúk.
Spi a spaľuj, Nový test IQ, Pivo v ohrození?, Voda zo vzduchu, Opustená osada ožíva, Žralok plastožrút, Superpočítač ako mozog – to je len malý výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Umelá inteligencia si nachádza cestu aj do domácich spotrebičov. Uľahčuje prácu, skracuje pracovné cykly a znížuje spotrebu energie. Medzi takéto výrobky patrí aj práčka s technológiou QuickDrive – Dočista do čista. Roboty sa vďaka umelej inteligencii dostávajú nielen na vyššiu technologickú úroveň, ale čoraz častejšie sa vynára celkom prirodzená otázka, aký by mal robot vôbec byť – Človek vs. Robot. Analýza DNA pôvodných obyvateľov Severnej a Južnej Ameriky odhalila neznáme migrácie a populačné zmeny pri ich osídľovaní – V stopách prvých Američanov. Živé laboratórium, model urbánnej smart ekokomunity vzniká neďaleko Šanghaja aj s pričinením vedcov zo Slovenska. V reálnom živote sa v ňom odskúšajú nekonvenčné nové riešenia. Zrazila sa naša Galaxia v minulosti s nejakou inou, menšou, galaxiou? Svedči o tom Jazva v Mliečnej ceste. Tak ako pri iných druhoch našej poľovnej zveri, aj pri muflónoch je najzaujímavejším obdobím čas párenia – muflónia ruja. Muflóny na Slovensku sú však Rohatí prisťahovalci, priviezol ich sem človek. Parazit je organizmus, ktorý v niektorej fáze svojho životného cyklu využíva iné organizmy (hostiteľov) ako zdroje potravy, ale aj ako stále alebo dočasné životné prostredie. Takýmto spôsobom života sa prezentujú aj Parazitické rovnakonôžky. Mačka divá je samotárske a nočné zviera, jednoducho Neskrotná mačka. Pribúdajú dôkazy o tom, že lymfatické cievy nie sú v mozgu len do počtu, ale aktívne sa podieľajú na lymfodrenáži. Viac o tejto téme sa dozviete v článku Odpadové hospodárstvo mozgu. Automobilka Tesla sa myšlienky autopilota nevzdáva a svoj systém chce naďalej zdokonaľovať. No Bez vodiča to (zatiaľ) nejde. Sklopné krídla pre boeing, nové krídlo má umožniť pristávať lietadlu B777 aj na menších letiskách a usporiť palivo. Nový most – Veľdielo v ústí Perlovej rieky – je aj ukážkou pokorenia prírody a posunutia hraníc moderného staviteľstva. Soľ nad zlato – A soľ je najdôležitejšia surovina na svete, bez ktorej nemôže existovať život. Používanie soli počas zimy na cestách však môže mať vážne dôsledky následky prena našu prírodu. Technické riešenie virtuálnej elektrárne spočíva z dvoch častí: zo smart komunikačného a riadiaceho modulu na domácich batériách a zo sofistikovaného riadiaceho systému v centrále – V prepojení je sila. Samozrejme aj v decembrovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých matematických úlohách.
Výber článkov v decembrovom čísle časopisu Quark
Elixír života
Čaj je jeden z najpopulárnejších nápojov s najvšestrannejším použitím. Čaje sú ovocné, bylinkové, zelené alebo čierne, ľadové či instantné… Treba si len vybrať a vychutnať si ich.
Dočista do čista
Umelá inteligencia si už nachádza cestu aj do domácich spotrebičov. Uľahčuje prácu, skracuje pracovné cykly a znižuje spotrebu energie. Smart technológie môžu byť vhodným darčekom.
Človek vs. robot
Počet robotov okolo nás neustále rastie. S ich rozvojom je čoraz aktuálnejšia otázka, aký by mal robot byť. Má sa podobať človeku, alebo ho dokonca predstihnúť?
V stopách prvých Američanov
Analýza DNA pôvodných obyvateľov Severnej a Južnej Ameriky odhalila neznáme migrácie a populačné zmeny pri ich osídľovaní, a tak ukončila aj vlečúci sa súdny spor.
Jazva v Mliečnej ceste
Družica GAIA priniesla nové poznatky o našej Galaxii. Novoobjavené štruktúry poukazujú na to, že za poslednú miliardu rokov sa nejaká galaxia mihla okolo tej našej.
Rohatí prisťahovalci
Na Slovensku žije viacero druhov zvierat, ktoré v našich zemepisných šírkach nie sú pôvodnými druhmi. Patrí k nim aj muflón lesný.
Parazitické rovnakonôžky
Slovo parazit má silný negatívny náboj, ale či sa nám to páči alebo nie, parazitické druhy na našej planéte prevládajú. Nájdeme ich aj medzi rovnakonôžkami.
Odpadové hospodárstvo mozgu
Mozog, rovnako ako každý iný orgán nášho tela, produkuje odpad a je monitorovaný bezpečnostnou službou. Tou službou, ktorá ho neustále sleduje, je imunitný systém.
Pozor, elektrina!
Človek svojimi aktivitami výrazne mení krajinu, pričom dôsledky sú neraz pre operence hrozbou. Odborníkov sa pýtame, akú hrozbu predstavuje pre vtáky elektrická sieť.
Bez vodiča to (zatiaľ) nejde
Moderné autá sú čoraz bezpečnejšie. Platí to najmä o ich schopnosti zmierniť následky nehody. Ak však už ide o aktívnu bezpečnosť, situácia je omnoho zložitejšia.
Nevyčerpateľné ložisko
Ložisko vzácnych kovov objavili pri japonskom ostrove Minamitori, asi 1 850 km juhovýchodne od Tokia. Výdatnosť ložiska pokryje globálny dopyt na stovky rokov.
Veľdielo v ústí Perlovej rieky
Čína sa môže pochváliť ďalším technickým unikátom. Najdlhší most sveta cez more spája Hongkong, Macao a čínske mesto Ču-chaj a je súčasťou vznikajúceho gigantického mesta.
V prepojení je sila
Vzostup obnoviteľných zdrojov energie mení tvár energetického priemyslu a je skvelým trendom k čistejšej planéte. Prináša však aj nové situácie a výzvy, na ktoré treba reagovať.
Divotvorná plazma
Na to, aby sme mohli materiály aj zmysluplne využívať, je potrebné zvládnuť technológie ich spracovania. Rezanie plazmovým oblúkom ponúka strojárom nové možnosti.
Planéta Malého princa
Počet hviezd v galaxii Mliečna cesta sa odhaduje na 200 až 400 miliárd. To znamená, že pre každé zrnko piesku na každej pláži na Zemi existuje 10 000 hviezd.
Priekopník hydrogeologických vrtov
Rozmach hydrogeologických prieskumov s vrtnou technikou sa začal na území súčasného Slovenska v druhej polovici 19. storočia predovšetkým zásluhou Viliama Zsigmondyho.