Čo nájdete v júlovom Quarku

Hlavnou témou júlového čísla Quarku sú rozhľadne. Človeka odpradávna nadchýna pohľad z vyvýšených miest na prírodu a krajinu naokolo. Akoby viac tušil či vnímal, že to patrí k základným prístupom, cez ktoré sa formuje aj svet v nás.

Na Slovensku máme tisíce miest, z ktorých je krásny výhľad na okolitú krajinu. Rastúce množstvo rozhľadní túto skutočnosť neustále pripomína a máme čoraz viac možností spoznávať z výšky krásu krajiny, v ktorej žijeme. V súčasnosti je na Slovensku vyše 140 rozhľadní, nájdu sa medzi nimi stavby z dreva aj murované, dominujú však drevené rozhľadne.
Posledná úloha splnená – tento rok si pripomíname 100 rokov organizovaného včelárstva na Slovensku. Vtedajší včelári stanovili štyri hlavné úlohy: zriadiť ústredie včelárov, vydávať včelársky časopis, zriadiť fabriku na výrobu včelárskeho náradia a sledovať včeliu pastvu. Posledná úloha sa podarila zrealizovať až teraz a práve o nej sme sa rozprávali s Ing. Martinom Zápotockým z Katedry plánovania lesných zdrojov a informatiky Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene
Keď dochádza dych – najvyšší vrch sveta Mount Everest (8 848 m n. m.) každoročne láka stovky horolezcov. Sezóna, počas ktorej sa lezci môžu vydať na vrchol, trvá len niekoľko mesiacov a končí sa na konci mája. Tá tohtoročná bola tragická – na Evereste vyhaslo 11 životov. Nepálska ekonomika významnou mierou závisí od turizmu, vláda tejto himalájskej krajiny vydala na jarnú sezónu až 381 povolení na výstup na Mount Everest, pričom ďalších 140 horolezcov získalo povolenie z tibetskej, teda zo severnej strany.
Veľký skok ľudstvaJe to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo. Uplynulo už päťdesiat rokov odvtedy, čo americký astronaut Neil Armstrong vyriekol túto známu vetu počas prvého výstupu na mesačný povrch. Let Apollo 11 bol piatym pilotovaným letom programu Apollo a prvým, ktorého posádka pristála na Mesiaci a znamenal obrovský úspech americkej vedy a kozmonautiky.
Opakovaná evolúcia, Zdrogované krevety, Smrtiace zuby, Ekologickí géniovia, Výpočtová technika inak, Po zrážke vzácnosť, Stonožka ako potápač, Hluchneme, Kŕdeľ z eocénu, Rockový život stromov, Ťažší, ale vodivejší, Zlatonosná huba, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Okrem článkov o najnovších poznatkoch z vedy a techniky nájdete v júlovom čísle Quarku aj pravidelný test a môžete si precvičiť mozgové bunky na zaujímavých úlohách.

Výber článkov v júlovom čísle časopisu Quark

Slovensko z výšky
Na Slovensku sú tisíce miest s krásnym výhľadom. V posledných rokoch rastie množstvo rozhľadní, ktoré nám umožňujú lepšie spoznávať krásu krajiny, v ktorej žijeme.

Kým poštár nezazvoní
S vývojom spoločnosti sa vyvíjajú aj služby všetkého druhu. Výnimkou nie je ani logistika, v ktorej sa do popredia dostávajú autonómne spôsoby dopravy tovaru.

Veľký skok ľudstva
Uplynulo už päťdesiat rokov odvtedy, čo americký astronaut Neil Armstrong vyriekol túto známu vetu a vystúpil na mesačný povrch.

Ultraľahký supravodivý drôt
Supravodiče sú perspektívne materiály s extrémne nízkym elektrickým odporom. Nový ultraľahký supravodič vyvíjajú vedci zo Slovenskej akadémie vied.

Posledná úloha splnená
S Ing. Martinom Zápotockým z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene sme sa rozprávali o tom, prečo je dôležité sledovať včeliu pastvu a aký význam má jej mapovanie.

ESO oslavuje päťdesiatku
Európske južné observatórium (ESO) La Silla je už od svojho vzniku v roku 1969 na špičke astronomického výskumu. Prístroje v tomto observatóriu neustále modernizujú.

Naidky znakom čistoty
Najmenšie vodné máloštetinavce, ktoré v daždi vyliezajú zo zeme, patria do čeľade Naididae a pracovne sa nazývajú naidky. Voľným okom ich nájde len veľmi dobrý pozorovateľ.

Vládca podzemného hradu
Jazvec lesný je naša najväčšia lasicovitá šelma. Uprednostňuje okraje lesov a remízky, v ktorých blízkosti sú polia a pasienky, kam vychádza za potravou.

Skrotenie komárov
Zdá sa, že vedci sú na najlepšej ceste ochrániť človeka pred dotieravými, no najmä nebezpečnými komármi. Pracujú na zablokovaní génu, ktorý komárom pomáha nájsť človeka.

Krásny nový svet
V siedmom pokračovaní Kroniky života sa vydáme na cestu časom do triasu, počas ktorého sa planéta dostala pod nadvládu plazov.

Na čo slúži výskum pri nízkych teplotách?
Pri teplotách blížiacich sa k absolútnej nule môžu vedci skúmať nezvyčajné a pri izbových teplotách neexistujúce javy, ktoré posúvajú naše poznatky o vlastnostiach hmoty a vesmíru.

Autá (nielen) pre hobitov
Sú krátke, zväčša hranaté, občas zdanlivo vyššie ako širšie. Oboznámte sa s japonskou špecialitou – autíčkami kategórie kei car.

Relax s rybami nad hlavou
Prvú podmorskú reštauráciu v Európe otvorili v meste Lindesnes na najjužnejšom bode Nórska, luxusný rezort na Maldivách zasa ponúka v podmorskej vile aj ubytovanie.

Osvetľovanie svetla
Hlavným hrdinom príbehu prepojenia svetla a elektrických a magnetických javov, druhého veľkého zjednotenia vo fyzike, je škótsky fyzik James Clerk Maxwell.

Odkiaľ sa vzali?
Plody jabloní sa vyvinuli v Strednej Ázii kvôli prilákaniu veľkých zvierat, ktorých trusom sa šírili semená. V súčasnosti sa pestujú celosvetovo v miernom klimatickom pásme.