Čo nájdete v Quarku 4/2020

Hlavná téma aprílového čísla Quarku je venovaná vírusom, ako aj aktuálnej situácii súvisiacej s koronavírusom.

Dvojitá hrozba
Chrípka je akútne respiračné ochorenie spôsobené vírusom chrípky. Vírus chrípky prvý raz izolovali v roku 1933 v Anglicku Wilson Smith, Patrick Playfair Laidlowa Christopher Andrews. V súčasnosti sú známe štyri typy vírusov chrípky: A, B, C a D. Najvariabilnejšie a pre ľudí najnebezpečnejšie sú vírusy chrípky typu A. Dôvody vyplývajú z charakteru vírusov – majú totiž genóm tvorený ôsmimi segmentmi vírusovej RNA a majú široké spektrum hostiteľov (ľudí a rôzne živočíchy, najmä vtáky a cicavce, napríklad prasatá, kone).
Nový koronavírus označený SARS-CoV-2 patrí do skupiny betakoronavírusov. Sú to vírusové častice s lipidickým obalom, v ktorom sú vnorené povrchové glykoproteíny pripomínajúce slnečnú korónu, prostredníctvom ktorých sa vírus viaže na hostiteľskú bunku. Genóm je tvorený jednovláknovou RNA, na rozdiel od chrípkového genómu nie je segmentovaný. Podobne ako vírusy SARS-CoV a MERS-CoV preskočil SARS-CoV-2 medzidruhovú bariéru z pôvodného živočíšneho hostiteľa na človeka a začal sa šíriť medzi ľuďmi na rôznych kontinentoch.

Vesmírni hekeri
Pravdepodobnosť zneužitia komerčných vesmírnych satelitov významne zvyšuje skutočnosť, že v súčasnosti neexistujú spoločné pravidlá a normy kybernetickej bezpečnosti kozmických projektov.

Mesto moreplavcov
Cestovatelia alebo moreplavci mali v minulosti len málo možností získať potrebné údaje pre svoje expedície. Tesný vzťah dávnych hvezdárov a moreplavcov dokladajú mnohé pamiatky v portugalskej metropole Lisabon.

Túlavé vlny
V minulosti námorníci často rozprávali, ako ich loď z ničoho nič narazila na obrovskú, aspoň 15-metrovú vlnu. Ukazuje sa, že takéto a podobné tvrdenia nemuseli byť výplodom fantázie či námorníckeho rumu.

Z bambusu ihličnan, Pekelne rýchle oko, Z jednej sú dve, Teplo videné ňufákom, Odhalené tajomstvo, Inteligentný plavčík, Potvrdený impakt?, Kľúč k diamantom, Zaplnená medzera, Vegetarián-záchranca, Rekordná explózia, Život bez kyslíka, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme aj v aprílovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách.

Výber článkov v aprílovom čísle časopisu Quark

Pozemšťan v kozme
S nárastom dlhodobých pobytov vo vesmíre zákonite pribúdajú aj výskumy zamerané na pôsobenie dlhotrvajúceho pobytu v kozme na ľudské telo a psychiku kozmonauta.

Digitálna starostlivosť
Nový softvér AdBiAn, ktorý vyvinuli brnianski arboristi v spolupráci s IT odborníkmi, vytvorí 3D model stromu, na ktorom je možné testovať jeho stabilitu v najslabších bodoch.

Prežijú bez nás?
O monitoringu nemanažovaných včelstiev na Slovensku sme sa rozprávali s Milanom Kodríkom a Matúšom Pavlem z Technickej univerzity vo Zvolene.

Satelitný smog prekáža výskumu
Astronómovia sa obávajú vplyvu satelitných megazoskupení na vedecký výskum. Preto dali vypracovať štúdiu, ktorá má pomôcť pochopiť vplyv zoskupení družíc na astronomické pozorovania.

Pastelová jemnosť
Ružová farba vznikajúca zmiešaním bielej a červenej sa v literatúre spomína už od dávnych vekov. V Homérovom diele Odyssea sa popisuje ružový úsvit, farba odvodená od kvetu ruže.

Keď makchia zahýri farbami
Mnoho návštevníkov Stredomoria si neuvedomuje, že stromy a kry, či vždyzelené dreviny s tvrdými listami v blízkom okolí pláží sú náhradou pôvodnej rastlinnej pokrývky, ktorú človek menil svojou činnosťou najmenej 8 000 rokov.

Pomenovaný po plaste
Eurythenes plasticus – tak znie názov nového druhu hlbokomorského kôrovca, v ktorého tele vedci našli plasty. Živočícha objavili v Mariánskej priekope, v hĺbke takmer 7 000 metrov.

Načo sú nám integrály?
Ako vieme, objem kvádra vypočítame podľa jednoduchého vzorca V = a · b · c, teda súčinom dĺžok jeho troch strán. Keď sa však pozrieme na tvar pre výpočet objemu gule V = 4/3 · π · r3, zistíme, že jeho odvodenie je už náročnejšie. Ako tento výpočet vznikol?

Novinky autosalónu, ktorý sa nekonal
Mal to byť jubilejný 90. ročník najprestížnejšej jarnej prehliadky automobilov. Ženevský autosalón, oficiálne Geneva International Motor Show, však zmaril SARS-CoV-2.

Šanca pre Benátky
Benátky nepotrebujú, aby sa pre ne Jadranské more rozostupovalo ako Červené more v biblickom príbehu o Mojžišovi. Obyvateľov mesta má pred vysokou vodou ochrániť systém pohyblivých sklápacích protipovodňových brán nazvaný MOSE.

Konštantnosť konštánt
Fyzika má pevné základy a len tak ju niečo nerozhodí. Lenže keď niečo funguje priveľmi dlho a priveľmi dobre, prirodzene sa v tom začnú hľadať chyby.

Rituálne pohreby neandertálcov
Nový objav kostry človeka neandertálskeho v irackej jaskyni Šanidar podporuje existenciu pohrebných rituálov týchto našich príbuzných.

Nové vydanie časopisu Quark nájdete v novinových stánkoch od 1. apríla 2020. Želáte si dostávať časopis každý mesiac priamo do vašej poštovej schránky? Objednajte si zvýhodnené predplatné: www.quark.sk/predplatne/

Komentáre