Čo nájdete v Quarku 9/2024

Hlavnou témou septembrového čísla časopisu Quark, ktorú pripravil profesor Karol Jesenák, sú zelené medené strechy. Dozviete sa v nej, prečo sa na strechách historických budov používala práve meď, ako koroduje a ktoré medené objekty pútajú pozornosť na prvý pohľad.

Meď v zelenej

Vrchné časti mnohých našich kostolov a veží, tzv. helmice, majú pekné zelené sfarbenie. Na niektorých túto zelenú farbu strieda menej vábna hnedá alebo dokonca čierna. V prípade, že ich celý povrch má rovnomerné zelené sfarbenie, môžeme získať dojem, že ide o farbu. Zväčša sú to však vrchné korózne vrstvy na medených plechoch.
Najbežnejším typom korózie, s ktorou sa stretávame na každom kroku, je korózia železa. Tá takmer vždy vedie k hrdzi, ktorú tvorí hydratovaná forma oxidu železitého (Fe2O3·nH2O), resp. oxido-hydroxid železa – FeO(OH). Hrdza má spravidla žltohnedé alebo červenohnedé sfarbenie. Ako je teda možné, že korózia medi vedie k takým odlišným farbám?
Korózia medi nesmeruje k takmer rovnakému produktu tak ako pri železe, ale k niekoľkým. Niektoré z nich sú totožné bez ohľadu na prostredie, ktorému je meď vystavená, a niektoré sú výsledkom jeho variability. Vzduch v rôznych častiach sveta môže obsahovať rôzne látky v stopových množstvách a prirodzene aj v rôznych koncentráciách. Tie sa navyše menia aj v čase. Bolo by naivné sa domnievať, že boli rovnaké počas niekoľkých storočí existencie starých stavieb, ale aj v oveľa kratšom horizonte niekoľkých rokov.
Napríklad na Slovensku, ale tiež v iných európskych krajinách, došlo iba v tomto storočí k výraznému zlepšeniu čistoty vzduchu v dôsledku obmedzovania priemyselných a komunálnych exhalátov. Ak sa v súčasnosti prechádzame napríklad po uliciach krásnych banských miest, už málokomu asi napadne, že žiť v nich bolo v čase intenzívnej banskej a hutníckej činnosti veľmi nepríjemné pre vysokú koncentráciu rôznych exhalátov. Z nich asi najintenzívnejšie zapáchal oxid siričitý vznikajúci pri spracovaní sulfidických rúd, z ktorých sa vyrába aj meď.

Vo vode a na súši

Všetky plazy a obojživelníky na Slovensku sú zákonom chránené. O tom, ktoré druhy u nás žijú, čo ich v súčasnosti ohrozuje a čo pre ne môžeme urobiť, sme sa rozprávali s Viliamom Vongrejom zo Správy CHKO Malé Karpaty.

Drážky okolo sveta

Našu planétu s obvodom približne 40 000 kilometrov pokrýva 1,1 milióna kilometrov koľajových tratí. Koľajnice si zachovávajú svoju užitočnosť aj v čase mnohoprúdových diaľnic.

Dvojitá rana osudu

Najnovšie výskumy a zistenia talianskych vedcov prinášajú doplňujúce informácie, že najznámejšiu sopečnú katastrofu v Pompejach mohlo sprevádzať silné zemetrasenie.

Uhlíkom proti uhlíku, Vtáčie kolízie, Predčasná tajná prísada, Liek na obnovu zubov, Stopy na Marse, Tichý výkrik múmie, Materiály z počítača, Kvapalná batéria, Zachovaný zosnulý, Koľko vody je akurát, Papier ako nôž, Elektrické opelenie, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme, aj v septembrovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách.

Výber článkov v septembrovom čísle časopisu Quark

AI ako ľudská bytosť?

Antropomorfizácia sa prejavuje v rôznych aspektoch kultúry, od umenia a literatúry cez vedu až po každodenný jazyk a myslenie. Tomuto fenoménu sa nevyhla ani oblasť umelej inteligencie.

Geolokality v okolí Košíc 2

V deviatej časti rubriky o geodiverzite Slovenska si priblížime ďalšie nádherné miesta z okolia Košíc, ktoré dopĺňajú obraz o jeho georozmanitostiach.

Slizké huby

V našej prírode sa vyskytuje množstvo druhov húb. Keď sú dobré klimatické podmienky, nastáva pre hubárov bohatá hubárska sezóna. Medzi typické jesenné huby patria masliaky a sliziaky.

Niekto to rád pŕhlivé

Tak ako kolorit a atmosféru mnohých miest u nás odnepamäti dotvárajú lipy, podobne k tradičnému gazdovstvu s maštaľami a ohradami pre dobytok neodmysliteľne patrí pŕhľava, nazývaná tiež žihľava.

Cesta na vrchol

Ľudia žijúci v blízkosti pohorí si museli zvykať na prekonávanie výšok. Utekali do hôr v snahe o prežitie, loviť horské zvieratá, hľadať nové, kratšie obchodné cesty, ale aj pre túžbu objavovať či získavať osobnú prestíž výnimočnými výkonmi.

Krásne, stabilné a užitočné

Schodisko slúžilo v dejinách ako miesto posvätných rituálov, symbol moci, umelecké dielo aj zhmotnenie racionality. Popri tom však ľuďom umožňovalo prekonávať výškové rozdiely menej namáhavo ako po rebríku.

AI a vyhľadávanie

V oblasti vyhľadávania odborných informačných zdrojov môžu nástroje AI výrazne zlepšiť efektivitu zhromažďovania a triedenia informácií a rozširujú sa možnosti prístupu k informáciám.

Voňavý klenot

Muránska planina skrýva nezvyčajné bohatstvo všetkých druhov organizmov vrátane mnohých ohrozených druhov rastlín. Azda najvzácnejším z nich je endemit lykovec muránsky.

Všestranné vektory

V geometrii sa stretávame s rôzne dlhými šípkami smerujúcimi do všetkých strán. Nazývajú sa vektory, prípadne aj orientované úsečky. Využívajú sa nielen počas štúdia matematiky.

O papagájoch a tankoch

Ak veľmi dobre vieme, ako svet vyzerá dnes, môžeme celkom presne predpovedať, ako bude vyzerať zajtra. Tomu hovoríme fyzika. No niečo sa dá povedať aj o situáciách, o ktorých máme neúplné informácie. A tomu sa hovorí štatistika.

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. septembra 2024, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.