CO2 v cudzom svete

Astronómovia pomocou Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) objavili oxid uhličitý (CO2) v atmosfére planéty veľkosti Saturna vzdialenej 700 svetelných rokov. Ide o prvý jednoznačný objav tohto plynu na planéte mimo našej slnečnej sústavy.

Ilustrácia NASA, ESA, CSA, Joseph Olmsted (STScI)

Keď sa planéta dostane pred svoju hviezdu, časť svetla hviezdy prejde cez atmosféru planéty a nesie odtlačky jej zloženia. Atmosférické plyny absorbujú špecifické vlnové dĺžky svetla, ktoré sa prejavia ako poklesy jasnosti, keď sa svetlo hviezdy rozloží do spektra. Už v prvých údajoch založených na jedinom prechode plynného obra WASP-39b, ktorý obieha svoju hviezdu každé štyri dni po dráhe tesnejšej ako Merkúr, vyčnieva spektrálny pokles CO2 ako boľavý palec, objasňuje člen tímu JWST Jacob Bean z Chicagskej univerzity. Podľa J. Beana sa už skôr objavilo niekoľko neistých detekcií tohto plynu, ale ani jedna z nich neobstála pri podrobnom skúmaní. Až spektrum JWST malo správnu veľkosť, tvar a polohu, uvádza.
Vedci plánujú zverejniť celé spektrum planéty a kompletný chemický súpis jej atmosféry. Zistenie CO2 je cenné, pretože je kľúčom k tzv. metalicite planéty – podielu prvkov ťažších než vodík a hélium v jej zložení. Predpokladá sa, že keď Webbov teleskop začne skúmať chladnejšie planéty, ktoré sú svojou veľkosťou bližšie k Zemi, objaví sa niekoľko prekvapení – možno nejaké plyny, ktoré by mohli naznačiť, či sú tieto planéty vhodné na život.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.