CVTI SR partnerom inovácií

Vedecká jeseň je tento rok naozaj pestrá. Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) vás v septembri pozýva na niekoľko zaujímavých podujatí, v rámci ktorých ako partner predstavuje vlastné aktivity a zároveň ponúka priestor slovenským univerzitám na ich prezentáciu.

ITAPA EXPO 2022

Nábrežie Dunaja pri obchodnom centre Eurovea v Bratislave bude patriť 9. a 10. septembra 2022 inováciám a tým najmodernejším riešeniam pre život. Môžete sa tešiť na úplne nový festival ITAPA EXPO 2022 – Od Dubaja k Dunaju, ktorý prepojí výstavu s prezentačným priestorom, diskusiami a atraktívnymi aktivitami pre odbornú aj laickú verejnosť. Lákadlom 1. ročníka festivalu budú najlepšie inovácie a exponáty priamo zo slovenského pavilónu na Svetovej výstave 2020 v Dubaji, ako napríklad vodíkové auto či autobus. Prezentačná, resp. diskusná časť predstaví významných slovenských inovátorov, tvorcov exponátov, diskusie s predstaviteľmi inštitúcií, firiem či samospráv, ako aj filmy z dubajského Expo či premiéru najnovšieho filmu Amazing Planet od Filipa Kuliševa.
Pripravené sú tiež sprievodné aktivity ako kultúrny program, animácie či relax zóna pre deti aj dospelých.
Viac sa dozviete na stránke itapaexpo.sk.

SlovakiaTech Forum – Expo 2022

Štvrtý ročník najväčšej odbornej technologickej konferencie na Slovensku, na ktorej sa stretnú inovatívne technologické firmy, startupy, investori, vedecké tímy a študenti, sa bude konať 20. a 21. septembra 2022 v Kulturparku Košice. Prinesie prezentácie slovenských aj zahraničných rečníkov, workshopy, panelové diskusie a networking. Univerzity predstavia vlastné projekty z oblasti vedy a výskumu.
Hlavnými témami SlovakiaTech 2022 sú Sustainability / DECARBONISATION TECH, Connectivity / AEROSPACE TECH, Longevity / HEALTH TECH. Súčasťou budú exponáty z Expo 2020 v Dubaji, ale aj absolútna novinka na trhu – vírnik JOKER od spoločnosti Joker trike, videovýstava zachytávajúca prírodné katastrofy na satelitných snímkach, slovenský vodíkový superšport MH2, robotický barista a mnohé ďalšie.
Viac informácií a bezplatnú registráciu nájdete na www.slovakiatech.sk.

Európska noc výskumníkov 2022

Už 16. ročník festivalu vedy Európska noc výskumníkov na Slovensku sa uskutoční v piatok 30. septembra 2022. Motto tohtoročného festivalu vedy znie: Dôverujme vede. Vzniklo ako reakcia na potrebu lepšie sa orientovať v záplave veľkého množstva informácií a, žiaľ, aj dezinformácií. Cieľom festivalu je upriamiť pozornosť mladých ľudí a širokej verejnosti na relevantné zdroje informácií, ktorých garantmi sú práve výskumníci a výskumné inštitúcie. Prednášky, vedecké kaviarne a cukrárne, diskusie, workshopy, súťaže, podcasty, výstavy či veľkoplošné projekcie majú podnietiť k aktivite, zážitkovému vzdelávaniu a k tomu, aby návštevníci lepšie spoznali vedu a vedcov.
Pre žiakov a študentov sú pripravené výtvarná, foto- a videosúťaž. Program festivalu bude prebiehať v Bratislave, Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici a Poprade. Vstup na podujatie je voľný.
Bližšie informácie nájdete na www.nocvyskumnikov.sk a www.vedanadosah.sk.

R, ilustračné foto Pixabay

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.