Dejiny v detskej ozdobe

Náhrdelník z detského hrobu v starovekom Jordánsku poskytuje nový pohľad na sociálnu zložitosť neolitickej kultúry. Hala Alarashiová z Consejo Superior de Investigaciones Científicas v Španielsku a jej kolegovia analyzovali materiály, ktoré zdobili telo osemročného dieťaťa pochovaného v neolitickej dedine Ba’ja v Jordánsku v období 7 400 až 6 800 rokov pred n. l.

Foto Alarashi et al., 2023, PLOS ONE, CC-BY 4.0

Archeológovia v hrobe objavili viac ako 2 500 farebných kameňov a mušlí, dva jantárové koráliky spolu s veľkým kamenným príveskom a jemne gravírovaným perleťovým prsteňom. Analýzou zloženia, remeselného spracovania a priestorového usporiadania týchto predmetov dospeli k záveru, že patrili k jednému zloženému viacradovému náhrdelníku, ktorý sa medzičasom rozpadol. Vedci vytvorili fyzickú rekonštrukciu pôvodného náhrdelníka, ktorý je vystavený v múzeu v jordánskej Petre.
Náhrdelník vypovedá o neolitických pohrebných praktikách jednotlivcov s očividne vysokým spoločenským postavením. Výroba náhrdelníka si vyžadovala dôkladnú prácu aj dovoz exotických materiálov z iných regiónov. Ozdoba odhaľuje zložitú sociálnu dynamiku medzi remeselníkmi, obchodníkmi a vysokopostavenými ľuďmi, ktorí si takéto kúsky mohli objednať.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.