Do všetkých strán vetra

Niektoré semená púpavy sú určené na sever, zatiaľ čo iné na východ, juh alebo západ a na všetky smery medzi nimi. Každé je podľa vedcov naprogramované tak, aby sa uvoľnilo pre vietor prichádzajúci z jedného smeru a odolávalo vetrom z iných smerov.

Foto Unsplash/Ivan Dostál

Semienka púpavy sú citlivé na rôzne smery vetra v závislosti od toho, kde sa nachádzajú na hlavičke semena, hovorí biofyzička Jena Shieldsová z Cornellovej univerzity. Najľahšie sa uvoľnia pápernaté semená na strane obrátenej k vetru, ostatné sa držia desať- až stokrát pevnejšie, kým sa vietor nezmení.
Tento jav sa J. Shieldsová rozhodla preskúmať po tom, čo si jej vedúci všimol, ako púpavy reagujú, keď sa s nimi hrá jeho dieťa. Vedkyňa merala silu potrebnú na vytrhnutie semien púpavy tak, že prilepila jemný drôtik na chumáčiky a ťahala ich pod rôznymi uhlami. Semienko po semienku tak napodobňovala, čo sa stane, keď ich vietor alebo dych dieťaťa vytlačia. Keďže každé semeno je citlivé na vietor z iného smeru, nerozletia sa všetky rovnakým smerom a môže to vysvetľovať, prečo sú púpavy také úspešné v šírení. Po odfúknutí semienka z púpavy ho dáždnikovitý chumáč nesie vo vetre, ktorý ho odvial.
Podľa J. Shieldsovej silný, turbulentný vietor môže aj tak poslať všetky semená rovnakým smerom, takže tento efekt nemôže celkom zaručiť, že silný náraz vetra alebo bujaré dieťa neodfúkne všetky semená naraz.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.