Dôkaz anémie v kostiach

Anémia, teda nedostatok červených krviniek alebo ich zložiek, postihuje približne dve miliardy ľudí na celom svete. Diagnostika anémie u živých ľudí je vecou bežného krvného testu. Odhaliť ju u ľudí, ktorí dávno zomreli, je však oveľa náročnejšie, pretože sa nezachovala krv na testovanie. Antropológovia z McMasterovej univerzity a Montrealskej univerzity vyvinuli spôsob, ako zistiť anémiu prostredníctvom vzorov v štruktúrach kostí. Anémia je obzvlášť rozšírená medzi ľuďmi s nižším sociálno-ekonomickým statusom a je pravdepodobné, že to tak bolo aj v minulosti, uviedla vedúca štúdie Brianne Morganová. Teraz máme spôsob, ako to môžeme potvrdiť pomocou fyzických dôkazov.

Ilustrácia Pixabay

Vedci objavili mikroskopické medzery medzi vrstvami v hrudných kostiach u pacientov s anémiou, ktoré sa zhodovali so vzormi v archeologických pozostatkoch. Pomocou mikro-CT skenovania skúmali kostrové pozostatky z 18. a 19. storočia a porovnali ich so vzorkami od žijúcich pacientov. Hrudná kosť nenesie takú váhu ako kosti nôh, rúk či chrbtica a je menej náchylná na zlomeniny, čo uľahčuje izoláciu štrukturálnych dôkazov anémie. Červené krvinky sa vytvárajú v kostnej dreni a meraním medzier medzi kostnými vrstvami, ktoré sú u anemických ľudí výraznejšie, je možné anémiu diagnostikovať u živých aj mŕtvych.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.