DSEF – Deň s experimentálnou fyzikou 2020

Deň s experimentálnou fyzikou patrí medzi populárne akcie organizované Fyzikálnym korešpondenčným seminárom – FYKOS. Každoročne ponúka účastníkom pohľad do sveta fyzikálnych pracovísk na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej Univerzity v Prahe (MFF UK). Zároveň predstavuje jedinečnú príležitosť bližšie sa zoznámiť s týmto odvetvím fyziky.

26. ročník ročník Dňa s experimentálnou fyzikou sa uskutočnil v piatok 6. 11. 2020. Táto tradičná akcia však prebehla tento rok netradične. Kvôli pandemickej situácii sa konala online. Účastníci sa od 16:00 mohli pripojiť na live stream vysielaný kanálom Fykosák na YouTube. Tam ich po úvodnom slove čakala séria pútavých prednášok z rôznych oblastí.
Prvej prednášky s názvom Atmosféra ako fyzikálny faktor číslo 1 pre človeka sa zhostil Mgr. Michal Žák, Ph.D. z Katedry fyziky atmosféry MFF UK. Účastníkom vysvetlil základné pojmy súvisiace s touto oblasťou a následne ich oboznámil s problémami, ktorým atmosféra v súčasnej dobe čelí. Potom nasledovalo predstavenie dvoch pracovísk MFF UK. Na príklade vodíkového priemyslu bola RNDr. Petrom Matvijom, Ph.D. predstavená skupina nanomateriálov z Katedry fyziky povrchov a plazmy. Ako ďalší bol predstavený experiment COMPASS, ktorého pracoviskom je Európske centrum pre jadrový výskum – CERN. Vo svojej prednáške ho bližšie vysvetlil Mgr. Jan Matoušek, Ph.D. Posledná prednáška bola venovaná pozitrónovej anihilácii. Téme ľuďom známej najmä z katastrofických scenárov sa venoval prof. Mgr. Jakub Čížek, Ph.D., ktorý ukázal, že antihmota má aj mnoho praktických využití. Počas prednášok sa vyše 100 zúčastnených mohlo prostredníctvom online chatu pýtať ľubovoľné otázky k prednášaným témam. Na záver organizátori FYKOSu ponúkli ich osobné skúsenosti a dojmy zo štúdia na MFF UK, ktoré boli dopĺňané o odpovede na otázky online diskutujúcich.
Ak ste zmeškali túto akciu, ale zaujala vás nejaká zo spomínaných tém, nezúfajte a navštívte YouTube kanál Fykosák, kde nájdete záznam celého prenosu. Ďakujeme všetkým zúčastneným, prednášajúcim a organizátorom. Akcia bola aj napriek tohtoročným podmienkam vydarená a veríme, že obohatila váš večer. Dovidenia o rok!

FYKOS

Komentáre