E-tika

Digitálne technológie dokážu v mnohých oblastiach zjednodušiť a spríjemniť naše životy. Niekedy ich použitie však vyvoláva aj nové spoločenské otázky. Mali by sme sa pýtať, čo z toho, čo je technicky možné, je aj správne. O to sa snažia aj autori podcastu E-tika, ktorý prepája informačné technológie a spoločenské vedy.
Mnoho ľudí si myslí, že digitálne technológie nie sú samy osebe dobré alebo zlé, že záleží len na ich použití. Je to však omyl. Ich tvorcovia totiž často, aj keď nevedomky, môžu do nich preniesť svoje hodnotové postoje. Tie sa potom prejavia na spôsobe, akým ich bude väčšina z nás používať. Jedna z kľúčových tém podcastu E-tika je preto tzv. etický dizajn digitálnych technológií. Príkladom môžu byť drony, ktoré nevedia vzlietnuť v blízkosti letísk alebo algoritmy sociálnych sietí, ktoré budú dbať na férový prístup k rôznym skupinám dotknutých osôb, napríklad detí.
Veľa priestoru v podcaste je venovaného regulácii umelej inteligencie.
Moderátori Juraj Podroužek, Miroslav Pikus, Tomáš Gál a Marek Mesarčík debatujú so svojimi hosťami napríklad o tom, v akých situáciách by mali mať autonómne algoritmy nad sebou ľudský dohľad či do akej miery potrebujeme rozumieť ich rozhodnutiam. Dôležitou témou sú pre nich však aj neférové skreslenia systémov umelej inteligencie, v prípade, ak sú natrénované na vzorkách dát, ktoré obsahujú rôzne predpojatosti a historické predsudky. Systém umelej inteligencie môže napríklad pri posudzovaní životopisov uprednostňovať mužov, alebo pri biometrickej identifikácii byť nepresnejší k ľuďom tmavšej pleti.
Otázky, ktoré otvára podcast E-tika nie sú jednoduché. Ukazuje sa, že ich zodpovedanie si vyžaduje dôkladné posúdenie nielen zo strany technikov, ale aj humanitne orientovaných odborníkov tak, aby digitálne technológie slúžili človeku a nie naopak.
Podcast si môžete vypočuť prostredníctvom aplikácií Podbean, Spotify a Apple Podcasts.
Podcast E-tika pripravuje multimediálne centrum pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 v spolupráci so Kempelenovým inštitútom inteligentných technológií. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Pripravili Juraj Podroužek a Miroslav Pikus

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.