Farebná jeseň na Kobyle

Astra spišská je ozdobou jesennej prírody

Jeseň a jar považujú mnohí ľudia za najkrajšie ročné obdobia. Napriek tomu, že jeseň signalizuje prichádzajúcu zimu, čo u viacerých ľudí vyvoláva pocit nostalgie po predošlom teplom lete, príroda je svojimi farbami očarujúca.

Na celom Slovensku máme veľa krásnych miest, kam sa dá vybrať na jesennú prechádzku či turistiku. Aj prechádzka Devínskou Kobylou vypínajúcou sa nad nivou rieky Morava a nad jej sútokom s Dunajom na okraji Devína prináša mnohým ľuďom nezabudnuteľný zážitok. Už len samotným prechodom po turistických značkách si všimneme, že farba vegetácie sa veľmi odlišuje od tej, ktorú sme videli na rovnakých miestach v jarnom alebo počiatočnom letnom období v čase kvitnutia poniklecov, hlaváčikov, kosatcov, neskôr kavyľov vlniacich sa vo vetre či vysokého jasenca.

Teplotná inverzia v okolitej krajine z vrcholu Devínskej Kobyly pri pohľade z nedávno vystavanej vyhliadkovej veže. Vľavo vyčnieva z prízemnej oblačnosti rakúsky Braunsberg, vpravo na obzore v diaľke Schneeberg, ktorý je súčasťou Severných vápencových Álp a je vzdialený od Devínskej Kobyly vzdušnou čiarou približne 100 km.

Fialová astra

Zlatobyľ obyčajná pravá je jednou z najvýznamnejších liečivých rastlín. Má pozitívne účinky na močovú sústavu a je
súčasťou rôznych druhov prípravkov. Rovnaké liečivé účinky má jej horský poddruh.

V tomto období nás určite zaujmú pohľady na niektoré rozkvitnuté rastliny, ktoré sme tu v predošlom období nevideli. Nekvitne ich síce také množstvo ako na jar, ale farbou svojich kvetov dodávajú stráňam Devínskej Kobyly charakteristický vzhľad. Asi najtypickejšou rastlinou jesene je v tejto oblasti astra spišská (Aster amellus).
Na Slovensku je zaradená do kategórie potenciálne zraniteľných druhov a vyskytuje sa roztrúsene najmä v teplejších oblastiach. Napríklad v susednom Česku patrí medzi ohrozené rastliny a je tam zákonom chránená.
Ide o typický druh jesenného aspektu travinno-bylinných xerotermných spoločenstiev. Niekedy začína kvitnúť už koncom júla a jej krásne bledomodré až fialové kvety usporiadané v úboroch môžeme pozorovať na Devínskej Kobyle najčastejšie od polovice augusta až do októbra. Miestami vytvára súvislejšie porasty. Najmä jej veľkokveté formy sa pestujú často v záhradkách.

Žiariaca zlatobyľ

Na výslnných miestach nás upútajú na jeseň viaceré žlto kvitnúce rastliny – krásne žiariace kvety zlatobyle obyčajnej patriacej tiež do čeľade astrovité sú nápadné už z diaľky. Táto významná liečivá rastlina sa využíva nielen vo farmácii, ale aj v ľudovom liečiteľstve. Jej poddruh s chudobnejším kvetenstvom – zlatobyľ obyčajná alpská (Solidago virgaurea subsp. minuta) rastie v horských polohách a je nižšia ako poddruh zlatobyle obyčajnej pravej (Solidago virgaurea subsp. virgaurea), vyskytujúcej sa na Devínskej Kobyle. Táto dosahuje výšku často až do 1 m, preto ju určite neprehliadneme. Rastie roztrúsene na lesných čistinkách, okrajoch lesa a v lesostepných porastoch, miestami hojne a niekde aj v skupinách. Kvitne podobne ako astra spišská od konca júla do októbra.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 9/2022. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto RNDr. Miroslav Kulfan, CSc.