Fyziklání 2024

Po roku opäť prichádza Fyziklání. Ak milujete fyziku, máte radi výzvy a nebojíte sa svetovej konkurencie, táto súťaž je ako stvorená pre vás. Stačí už len nájsť bojovných kamarátov, zostaviť tím a zaregistrovať sa.

Fyziklání privíta všetkých nadšencov fyziky 16. februára 2024 na výstavisku PVA Letňany v Prahe. Ide už o 18. ročník medzinárodnej tímovej fyzikálnej súťaže určenej pre stredoškolákov. Fyziklání organizuje skupina vysokoškolských študentov FYKOS, ktorú zastrešuje Matematicko-fyzikálna fakulta Karlovej univerzity (MFF UK) v Prahe.
Súťaž rastie každým rokom na popularite a vďaka tomu ide o skvelú príležitosť porovnať si svoje schopnosti s rovesníkmi z iných končín sveta. Minulý rok si boj o prvenstvo vychutnalo takmer 1 200 účastníkov z viac ako 20 krajín. Na Fyziklání pricestovali súťažiaci nielen z Európy, ale aj z Ázie a Južnej Ameriky.
A ako to celé prebieha? Účastníci súťažia v tímoch, ktoré majú maximálne päť členov. Na začiatku dostane každý tím sedem úloh na vyriešenie. Ak nejakú úlohu členovia vyriešia, idú k opravovateľovi. V prípade správneho riešenia dostávajú za tento výsledok body a nové zadanie úlohy. Každý tím má teda počas celého priebehu súťaže na stole sedem úloh. Účastníci majú tri hodiny na vyriešenie čo najväčšieho počtu úloh, ktoré ponúkajú pestrú škálu fyzikálnych problémov. Tie preveria vedomosti a schopnosť spolupracovať všetkých súťažiacich.
Okrem samotnej súťaže sa môžete tešiť aj na bohatý sprievodný program počas celého týždňa. Od pondelka do stredy sa zameriame na vzájomné spoznávanie účastníkov, ako aj krás Prahy, navštívime však napríklad aj iQLANDIU v Liberci. Odborný program na vás čaká vo štvrtok a v sobotu. Pripravili sme pre vás zaujímavé prednášky, diskusiu s vedcami a exkurzie do laboratórií MFF UK. Fyziklání prebehne v piatok a nebudú chýbať ani spoločný rozbor riešenia úloh a večerná párty. Víkend bude okrem prednášok patriť aj rautu a mestskej hre.
Podrobnejšie informácie o súťaži a registračný formulár nájdete na fyziklani.cz. Registrácia je otvorená do 9. februára 2024 (vrátane). Tešíme sa na vás!

Text a foto organizátori Fyziklání 2024