Inteligentná alka

Alka bielobradá, foto Pixabay

V posledných desaťročiach vedci našli veľa príkladov nielen primátov, ktorí podobne ako človek používajú nástroje, ale aj niektorých vtákov – prím hrajú vrany a papagáje. Doteraz však neboli pozorované nijaké prípady použitia nástrojov morskými vtákmi.
Trom vedcom z Oxfordskej univerzity a zo South Island Nature Research Center sa nedávno podarilo nájsť dôkazy o použití nástroja v prípade alky bielobradej (Fratercula arctica), nazývanej aj papagáj severu alebo morský papagáj. Počas pozorovania na ostrove Grímsey pri Islande vedci zaznamenali, ako sa tieto drobné vtáky pomocou drevenej paličky škriabu. Tento jav si jeden z autorov všimol už pred štyrmi rokmi, ale vtedy sa toto správanie nepodarilo zachytiť. Teraz však ornitológovia zaznamenali takéto škriabanie pomocou drievka dvakrát na dvoch od seba značne vzdialených miestach. Z toho usudzujú, že tento jav je pravdepodobne medzi alkami bežný. Je zaujímavé, že papagáje a krkavcovité vtáky používajú nástroje na rôzne triky spojené so získavaním potravy, no zatiaľ sa nezaznamenalo, žeby sa nimi škriabali. Na druhej strane je pravda, že alky trápia rôzne parazity, navyše, výskum sa odohral v čase, keď sa na ostrove vyskytovalo veľké množstvo kliešťov.

Zo stránky Phys.org spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.