Istrobot 2022

Po dvojročnej prestávke sa konečne mohli stretnúť priaznivci technológií, nadšenci robotiky a šikovní konštruktéri všetkých vekových kategórií opäť naživo na medzinárodnej súťaži robotov Istrobot. Po prestávke z dôvodu pandémie koronavírusu sa podujatie rozbiehalo opatrne, preto organizátori vyhlásili len tri súťažné disciplíny. V priestoroch Vedeckého parku UK v Bratislave tak diváci mohli sledovať naživo výkony viac ako troch desiatok rozličných typov robotov.

Pohľad zhora na súťažnú kategóriu Stopár

Najpočetnejšia kategória, Stopár, ktorá je na súťaži už od jej prvého ročníka, priniesla niekoľko zmien. Predovšetkým, súťažiaci poznali tvar súťažnej dráhy vopred, neznáme ostalo len rozostavenie prekážok. Jeden z organizátorov súťaže Ing. Richard Balogh z FEI STU však neskrýval sklamanie: Z celkového počtu 19 súťažiacich robotov len tri dokázali prejsť celú našu dráhu. Trocha ma to zaskočilo, pretože dráhu si mohli vytlačiť vopred a doma si robota poriadne natrénovať a otestovať. Napriek tomu sa však mnohé roboty nedostali ani za prvú zákrutu! No tešíme sa, že sa tvorivá konštruktérska činnosť znova rozbieha. A ako súťaž dopadla? Najrýchlejší bol robot Zajo 11, ktorého priviezol rodinný tím Mareka a Mateja Kollárikovcov zo Stupavy. Súťažnú dráhu prešli oboma smermi v prekvapivom čase 35,9 sekundy. Ďalšie dva roboty, ktoré prešli celú dráhu – Tera a Maják, vytvorili v klube Amavet 808 v Partizánskom Branislav Ručkay, Richard Padúch, Martin Brida a Jakub Gallik.

Testovanie robota v kategórii Sklad kečupu, foto Robotika.SK/Marián Tárník

Aj unikátnu kategóriu V sklade kečupov, kde roboty súperia o plechovky s paradajkovým pretlakom, sme tento rok pozmenili. Keďže dlho nebolo jasné, či sa súťaž podarí usporiadať naživo, protivníka sme tento rok z pravidiel vypustili a roboty zbierali plechovky v sklade osamotení. Súťažiacim to však veľmi nepomohlo. Ukázalo sa, že ten, kto pracuje systematicky a robota vylepšuje postupne, dosahuje lepšie výsledky. Najviac to bolo vidno na súťažiacich z minulého roka, ktorí sa o dosť zlepšili. A tiež je vidno, že niekedy je lepšie dať si len menší, ale dosiahnuteľný cieľ, ako začať veľkolepý projekt, ktorý potom nie je dotiahnutý do konca a nič poriadne nefunguje, hodnotí súťaž Ing. Martin Dekan, PhD. z FEI STU, ktorý mal túto kategóriu na starosti.

Podujatie sa uskutočnilo v spolupráci s tvorivou dielňou FabLab, ktorá v budove Vedeckého parku UK sídli. Okrem toho akciu podporili aj v tomto roku naší verní sponzori – firmy Alef, AVIR, Airvolute, Aston ITM, Elso a TechFun, ktorí venovali do súťaže ceny pre účastníkov. Už teraz sa rozbiehajú prípravy na ďalší ročník, ktorý sa snáď uskutoční znova s väčším počtom kategórií.

Ing. Richard Balogh
organizátor súťaže