Jogou proti Alzheimerovej chorobe

Ženy sú približne dvakrát viac ohrozené Alzheimerovou chorobou v porovnaní s mužmi v dôsledku viacerých faktorov vrátane dlhšieho života, zmien hladiny estrogénu počas menopauzy a genetiky. Vedci z UCLA Health porovnávali účinky tradičných pamäťových cvičení a cvičení jogy na spomalenie úbytku kognitívnych funkcií a ďalších rizikových faktorov. Výsledky ukazujú, že cvičenie tzv. kundalini jogy, ktorá sa zameriava najmä na prácu s dychom a meditáciu, prináša pre ohrozené ženy viaceré výhody. Pomáha obnovovať nervové dráhy, bráni úbytku mozgovej hmoty a zlepšuje biomarkery súvisiace so starnutím a zápalom.

Foto Pexels/Mikhail Nilov

Výskumníci pod vedením psychiatričky Helen Lavretskej hodnotili pamäť, depresiu a úzkosť žien, no testovali aj génovú expresiu markerov starnutia a molekúl spojených so zápalom. V niekoľkých prípadoch skúmali tiež zmeny v mozgovej hmote magnetickou rezonanciou. Práve na to je joga dobrá – na zníženie stresu, zlepšenie zdravia mozgu, subjektívnej výkonnosti pamäti, zníženie zápalu a zlepšenie neuroplasticity, uviedla H. Lavretská. Zlepšenia v testovanej skupine, ktorá absolvovala štandardné cvičenia na tréning pamäti, sa týkali skôr tej dlhodobej. V ideálnom prípade by ľudia mali cvičiť oboje, pretože cvičia rôzne časti mozgu a majú rôzne celkové účinky na zdravie, dodala psychiatrička.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.