Kamenné pramene

Fontány v moderných mestách môžu súčasníkom pripadať ako čisto dekoračné, zábavné či umelecké stavby. Pôvodne však vznikali preto, aby mohli vôbec vznikať mestá. Boli zdrojom pitnej vody pre ich obyvateľov, a často jediným.

Čarovná fontána v Barcelone, foto Pixabay

V priebehu dejín podoba fontán odrážala svetonázory a spoločenské postavenie ich tvorcov. Z čisto účelových stavieb sa menili na náboženské symboly a odznaky svetskej moci, až sa postupne stali ukážkami technickej vyspelosti a umeleckej hravosti, aké obdivujeme v súčasnosti.

V pohybe

Hoci najvyššie stavby sa ťahajú do neuveriteľných výšok – najvyššiemu mrakodrapu na svete Burdž Chalífa už veľa nechýba do kilometra – sú to pevné štruktúry. Fontána kráľa Fahda v saudskoarabskom meste Džidda poskytuje pohľad na hmotu v pohybe: mohutný prúd vody rýchlosťou 375 km za hodinu strieka do výšky 312 metrov. Fontána postavená na pobreží Červeného mora, z ktorého čerpá slanú vodu, by tesne prestriekala aj Eiffelovu vežu.

Fontána kráľa Fahda v meste Džidda, foto wikipédia/Ferdinand Reus, CC BY-SA 2.0

Džiddská fontána kráľa Fahda z roku 1985 bola inšpirovaná dizajnom fontány Jet d’Eau pri švajčiarskej Ženeve, ktorá do výšky 140 metrov pumpuje vody Ženevského jazera v mieste, kde z jazera vyteká rieka Rhôna. Prúd vody z Fontány kráľa Fahda možno vďaka jeho výške sledovať z ktorejkoľvek časti mesta Džidda. Počas nocí je fontána osvetlená 500 bodovými reflektormi. Čerpadlá nepretržite dodávajú viac ako 620 litrov za sekundu a celkovo je vo vzduchu neustále 16 ton vody. Predtým, ako sa voda dostane do čerpadiel, musí byť filtrovaná cez sitá, aby sa odstránili nečistoty, piesok a organické látky a neohrozovali konštrukciu koróziou. Každoročne sú samotné čerpadlá natierané farbou, ktorá bráni morskej flóre a faune usádzať sa na ich povrchu. Základňa fontány má tvar veľkej kadidelnice zvanej mabkhar, ktorá symbolizuje arabskú kultúru, a svetlá sú rozmiestnené okolo nej na malých umelých ostrovčekoch v mori.

Striekajúce monumenty

Ani také jednoduché fontány ako ženevská Jet d’Eau (vodný prúd) nie sú lacnou záležitosťou. Iba prevádzka jej dvoch elektrických čerpadiel s výkonom 500 kW pri napätí 2 400 V stojí ročne 510 000 švajčiarskych frankov. Čo potom naozajstné striekajúce monumenty? Za najrozľahlejšiu sa považuje Palmová fontána v Dubaji s plochou 1 335 m2. Osvetľuje ju viac ako 3 000 LED svetiel a jej 7 500 dýz chrlí morskú vodu do výšky 105 metrov. Dýzy tancujú na piesne z celého sveta a svetlá sú na vode rozmiestnené tak, aby pripomínali súhvezdia na oblohe. Fontána bola postavená s rozpočtom 218 miliónov dolárov.

Fontána Jet d’Eau pri Ženeve, foto Pixabay

Pred Palmovou fontánou bola za najväčšiu na svete považovaná Dúhová fontána na moste Banpo cez rieku Han v juhokórejskom Soule. Po oboch stranách 1 495-metrového mosta je v dĺžke 1 140 metrov rozmiestnených 38 vodných čerpadiel. Tie čerpajú 190 ton vody za minútu z rieky tečúcej 20 metrov pod mostovkou, zatiaľ čo ju 380 dýz vystreľuje horizontálne do vzdialenosti 43 metrov a vracia späť do rieky. Cez deň dýzy fontány tvoria konfigurácie pripomínajúce konáre a listy vŕby. Za tmy fontánu rôznymi kombináciami farieb osvetľuje takmer 10 000 LED svetiel.
Dômyselnou svetelno-zvukovou choreografiou vyniká aj Čarovná fontána v Barcelone s tromi sústrednými bazénmi, cez ktoré pretečie približne 2 600 litrov vody za sekundu. Fontánu pôvodne postavil barcelonský rodák, architekt Carles Buïgas pre medzinárodnú výstavu Expo v roku 1929. Postupne ju obohatili o svetelné a zvukové prvky a v súčasnej podobe sa po prvý raz predstavila počas Olympijských hier 1992. V roku 2010 boli tradičné reflektory aj tu nahradené úspornejšími LED.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 12/2022. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

R