Keď sú rána utrpením

Najmä silvestrovskú noc sprevádza aj zvýšená miera štrngania a pripíjania na zdravie a úspechy. No čím býva intenzívnejšie večerné pitie, tým býva nepríjemnejšie ráno.

Pľuštenie hovorovo nazývané opica je zvyčajne to, čo nasleduje na druhý deň ráno po poriadnej oslave. Zvyčajne sa prejavuje bolesťou hlavy, stratou chuti do jedla, žalúdočnou nevoľnosťou, únavou, typickým suchom v ústach či smädom. Hlavnou príčinou vzniku tohto stavu sú toxické látky, ktoré sa uvoľňujú, keď telo spracováva etanol (alkohol). Asi 20 % alkoholu z vypitého nápoja sa vstrebáva už v žalúdku, 80 % v tenkom čreve. V žalúdku sa nachádza enzým alkoholdehydrogenáza, ktorý alkohol rozkladá už pri jeho vstrebávaní sa cez sliznicu žalúdka. Alkohol sa prostredníctvom alkoholdehydrogenázy premení na acetaldehyd a ďalším enzýmom známym ako acetaldehyddehydrogenáza na acetón. A práve acetaldehyd je príčinou vzniku nevoľnosti, zvracania a všetkých tých nepríjemností spojených s opicou. Telo človeka nevie alkohol ukladať, takže ho odbúrava, čo má na starosti pečeň. Tá odbúra až približne 90 % skonzumovaného alkoholu – premení ho na acetaldehyd, následne na neškodný acetát, ktorý sa potom rozkladá na oxid uhličitý a vodu. Pečeňové bunky počas odbúravania alkoholu nevyrábajú glukózu, čo môže viesť k poklesu hladiny krvného cukru. Výsledkom je zlá nálada, ktorá je dôsledkom biochemických pomerov v mozgu – dochádza k poklesu pôsobenia, až k zastaveniu neuroneogenézy, čiže tvorbe nových nervových buniek. Vzhľadom na to, že alkohol je osmotická látka, dochádza k naťahovaniu vody do všetkých buniek v ľudskom tele vrátane buniek v mozgu. Vplyvom tohto javu sa mení objem buniek – rozťahujú sa. To zapríčiní rozpínanie mozgu, čo sa prejavuje bolesťou hlavy. Na bolesti hlavy sa spoločne podieľa aj odvodňovanie organizmu, pri ktorom sa voda z tela vypudzuje. Alkohol má totiž za následok aj blokovanie účinku antidiuretického hormónu (ADH). Ten sa produkuje v mozgu, pôsobí v obličkách a bráni nadmernej strate tekutín. Pitie alkoholu ho vyradí, čo vedie k dehydratácii. A keďže spracovávanie alkoholu odčerpáva telu značné množstvo energie, dochádza aj k celkovej únave organizmu. V každom prípade vám aj redakcia Quarku pripíja, samozrejme s mierou, na zdravie a na úspešný rok 2021!

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

R, foto Fotky&Foto