Klímapodcast

Klímapodcast denníka SME vznikol v roku 2020, vychádza v minisériách, pričom každá má 10 epizód. Posledný diel tretej série vyšiel vo februári 2022 a redakcia SME už pracuje na štvrtej sérii. Podcast moderuje Katarína Kozinková, pri jeho začiatku bol aj Jakub Filo. V SME si vážime fakty a prinášať aj tie o zmene klímy považujeme za dôležité, až bytostne dôležité. Klíma je pre nás aj hodnotová vec. A viac ako strašiť koncom sveta máme snahu vysvetľovať súvislosti a pozývať si hostí, ktorí sa snažia hľadať riešenia, vysvetľuje J. Filo, prečo SME vytvorilo tento podcast.
Poslucháčom sa usilujú hovoriť aj o tom, čo môžu pre zmiernenie dosahov zmeny klímy urobiť aj oni sami. Pozývajú si vedcov, politikov, publicistov aj štátnych úradníkov, bankárov či podnikateľov. Hosťami už boli minister životného prostredia Ján Budaj, firma ESET, ale aj podnikateľ, ktorý má svrčkovú farmu či odborník na výživu. Boli nahrávať aj na Morave, ktorou prešlo tornádo, a zhovárali sa aj s ľuďmi pociťujúcimi klimatickú úzkosť. Považujeme za prínosné prinášať príbehy konkrétnych ľudí. Taká by mala byť aj celá ďalšia séria, na ktorej pracujeme už teraz. Bude o konkrétnych ľuďoch a ich životných či pracovných príbehoch, ktoré sú previazané so zmenou klímy, hovorí autorka podcastu Katarína Kozinková. Klímapodcast nájdete na podcasty.sme.sk a vo všetkých podcastových aplikáciách.

Jana Maťková
vedúca podcastovej a video sekcie denníka SME

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.