Knižné tipy kníhkupectva Artforum 4

Dobrých kníh vychádza veľa, času je však málo. Prinášame vám tipy na dve, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

Za všetkým hľadaj hubu!

My, nižšie podpísaní, dávame touto listinou na vedomie všetkým, ktorí majú aj nemajú oči, ktorí vedia aj nevedia čítať, ktorí sú alebo ešte len budú, že: Nie sme zelené. Nemáme farbivo chlorofyl. Nechytáme svetlo zo slnka a nevyrábame cukry. Nie sme rastliny. Sme huby. Nemáme listy, ani stonky, ani korene. Nekvitneme. Netvoríme peľ. Nie sme rastliny. Sme huby.
Toto sú prvé dva body z vyhlásenia nezávislosti, datovaného v roku 860 002 023 h. l. (hubieho letopočtu), ktoré tvorí (po úvode) prvú stránku fantastickej knihy MYKO. Jej autorom je legendárny český autor Jiří Dvořák, ktorý má na svojom konte už dve knihy zamerané na prírodu: Hávedník a Rastlinopis. Vo svojej najnovšej knihe MYKO sa za výraznej asistencie slovenskej ilustrátorky Daniely Olejníkovej vydáva na cestu poznania húb. Vtipná, odvážna a informáciami extrémne saturovaná kniha sa zaoberá všetkým dôležitým vo svete húb od politiky (teda stýkania sa a stretmi s rastlinami a dvoj-, štvor- aj viacnožcami) cez históriu, kultúru či šport až po spoločenské dianie.
Dozviete sa z nej, odkiaľ huby pochádzajú, či na život potrebujú kyslík, do akej veľkosti dokážu narásť, ako vyzerajú, ako sa správajú, ako sa rozmnožujú… Vlastne by bolo jednoduchšie vymenovať, čo sa z tejto knihy o hubách nedozviete.
Ešte viac než čo je však dôležité ako. Autor a ilustrátorka podávajú kvantum informácií vtipným a veľmi živým spôsobom. Pozor: MYKO sa môže javiť na prvý pohľad ako detská kniha, no ak patríte medzi nadšencov, nie odborníkov, je pre vás, nech ste v akomkoľvek veku. Pozor číslo 2: MYKO nie je encyklopédia hríbov. Ide publikáciu pre nadšencov biológie, prírody a, samozrejme, húb!

Kníhkupectvo Artforum

Artforum už viac ako 30 rokov prináša čitateľom kvalitné knihy, ktoré tešia oči a myseľ. Naše kníhkupectvá nájdete v Bratislave, Pezinku, Žiline, Banskej Bystrici, Rožňave, Košiciach a Prešove. Krásne knihy môžete nakúpiť aj cez internet na www.artforum.sk.

Nezaujímavé čísla neexistujú

Raz za indickým matematikom Rámanuďžanom prišiel do nemocnice na návštevu britský matematik Hardy. Rámanudžan sa ho na lôžku opýtal, aké mal jeho taxík číslo.
– No, bolo to veľmi nudné číslo, odpovedal Hardy. Myslím, že to bolo číslo 1 729.
– V skutočnosti je to veľmi zaujímavé číslo, povedal na to Rámanudžan. Je to najmenšie číslo, ktoré sa dá vyjadriť dvoma rôznymi spôsobmi ako súčet dvoch tretích mocnín.
Odvtedy sa číslam, ktoré môžeme vyjadriť ako súčty tretích mocnín, hovorí taxíkové čísla (neskôr sa tu o nich dozvieme viac). Táto historka vyvoláva zaujímavú otázku: existujú nejaké nezaujímavé čísla? Ak áno, potom musí existovať aj najmenšie nezaujímavé číslo, to však bude paradoxne zaujímavé práve tým!

Vo vybranom citáte sa skrýva spoiler – nie, nezaujímavé čísla neexistujú. Aspoň nie podľa autora knihy Čísla do nekonečna a dál Olivera Lintona, učiteľa fyziky, počítačového nadšenca a popularizátora matematiky. Vydavateľstvo Dokořán ju vydalo v esteticky aj obsahovo krásnej edícii Pergamen. Útla, no obsažná kniha sa zaoberá číslami z rôznych uhlov pohľadu. Od tých, ktoré z rôznych dôvodov pletú hlavu vedcom už mnohé storočia, až po také, ktoré možno považovať za triviálne, no rozhodne nie nezaujímavé. Písaný text dopĺňajú vizualizácie, bez ktorých by sa niektoré kapitoly čítali veľmi ťažko. Nie je to kniha pre absolútnych laikov, no ak vás zaujíma svet matematiky, neváhajte. V kratučkých a informačne hutných kapitolách sa dozviete všetko možné; od záporných čísel cez iracionálne čísla, zlatý rez, faktoriály či Euklidov algoritmus až po malú Fermatovu vetu a monštruózne čísla.

Pripravila Tamara Leontievová, Artforum


Súťažná otázka

Ak nám do 30. apríla 2024 pošlete správnu odpoveď na otázku:

Ktoré sú prvé dve taxíkové čísla?

zaradíme vás do žrebovania o nákupnú poukážku v hodnote 10 eur od vydavateľstva Artforum.
Svoje odpovede posielajte na adresu redakcie: odpovednik@quark.sk alebo Quark, Staré grunty 52, 841 04 Bratislava 4.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.