Len na vlastný pohon

Foto UMass

Vedci z University of Massachusetts Amherst prišli na to, ako vyrábať materiály, ktoré sa samy prichytávajú a pohybujú, pričom sa spoliehajú iba na vlastnú energiu. Tento objav môže byť užitočný pre rôzne priemyselné odvetvia od výroby hračiek až po robotiku. Zároveň sa však očakáva, že výskum poodhalí princípy niektorých druhov pohybu vyskytujúcich sa v prírode. Vedecký tím vedený profesorom Alom Crosbym v rámci experimentu, ktorý sa zameral na sledovanie vysychajúceho gélového pásika, pozoroval, že keď dlhý elastický gélový pásik stratil odparovaním vnútornú tekutinu, pás sa posunul. Väčšina pohybov bola pomalá, ale často sa pohyby zrýchľovali, najmä keď sa kvapalina ďalej odparovala. Mnoho rastlín a zvierat, najmä malých, používa špeciálne časti, ktoré pôsobia ako pružiny a západky, aby im pomohli pohybovať sa dokonca rýchlejšie ako zvieratá so svalmi. Nestability zakrivenia sú jedným zo spôsobov, ako príroda kombinuje pružinu a západku, vysvetľuje A. Crosby.

Foto UMass

V rámci pokusov sa ukázalo, že záleží aj na tvare materiálu. Vedci experimentovali s rôznymi tvarmi, aby našli tie, ktoré budú najpravdepodobnejšie reagovať očakávaným spôsobom a ktoré sa budú pohybovať opakovane bez toho, aby ich museli poháňať akékoľvek motory či ruky. Tím dokonca prezentoval, že upravené pruhy môžu samy vyliezť po schodoch. Ukázalo sa, ako môžu materiály generovať silný pohyb využívaním interakcií s okolitým prostredím. Je to dôležité pri navrhovaní malých robotov, kde je problém inštalovať motory, batérie či iné zdroje energie, uviedol A. Crosby.

Zo stránky UMass spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.