Liečivé huby

Mnoho liečivých húb nájdeme v našej prírode najmä medzi drevokaznými hubami.

Ešte nedávno prevládal názor, že huby nemajú žiadnu výživovú hodnotu a ako potravina sú pre človeka bezcenné. No ich liečivé účinky sú známe odpradávna.

Vedeli o nich už v antickom Grécku alebo v Indii. Najmä v Ázii sa huby používajú na liečenie rôznych chorôb takmer štyritisíc rokov. V tradičnej čínskej medicíne predstavujú huby dôležitú úlohu pri liečbe najrozmanitejších ochorení a na tento účel sa mnohé z nich aj pestujú. Najznámejšia pestovaná huba v Číne a celej Ázii je shii-take (šitake), odborne húževnatec jedlý (Lentinula edodes), ktorá má nielen vynikajúce chuťové vlastnosti, ale aj množstvo liečivých účinkov. Čína je zároveň najväčším producentom liečivých húb na svete. Ročne ich dopestuje až 12 miliónov ton.

Priaznivé účinky

Lesklokôrovka obyčajná

Liečivé účinky niektorých druhov húb sa však dlhodobo spochybňovali. Až na základe viacerých výskumov sa zistilo, že mnohé jedlé druhy húb obsahujú pre ľudský organizmus veľké množstvo zdraviu prospešných látok. Okrem toho, že sú zdrojom vlákniny, majú aj vysoký obsah bielkovín. Ich liečivou zložkou sú glukány, zložité cukry, ktoré si ľudské telo nevie vytvoriť. Glukány majú schopnosť aktivovať imunitný systém ľudského organizmu, a tak zabrániť mnohým závažným ochoreniam. V hubách nájdeme celý rad vitamínov – D, B1, B2, C, A, B, E, ale aj lecitín, ktorý zabraňuje ukladaniu cholesterolu. Plodnice jedlých húb sú bohaté na vápnik, železo, draslík, meď, zinok, fosfor, mangán a selén. Okrem toho obsahujú aj proteíny a veľmi málo sacharidov. Neobsahujú nijaký tuk. Ďalšie zlúčeniny nachádzajúce sa v hubách zasa pomáhajú správnemu fungovaniu pečene, pankreasu a ďalších endokrinných žliaz, čím podporujú tvorbu inzulínu. Huby sú vhodné aj pre diabetikov, lebo prírodné antibiotikum v nich pomáha predchádzať infekcii končatín, ktorou diabetici často trpia. Navyše sú pre nich aj ideálnym nízkokalorickým jedlom. Látky obsiahnuté v hubách posilňujú imunitný systém, chránia pred infekciami a sú veľmi vhodné aj na prevenciu a podpornú liečbu nádorových ochorení. Liečivé huby sa najčastejšie používajú v koncentrovanej forme práškov, kapsúl, tabliet, ale aj vo forme tinktúr, výluhov, mastí alebo čajov.

Strmuľka inovaťová (Clitocybe nebularis) patrí medzi bežné jesenné huby. Jej dužina s charakteristickou aromatickou vôňou sa používala na liečbu tuberkulózy.

Z našej prírody

Aj u nás môžeme nájsť celý rad húb, ktoré sú známe svojimi liečivými vlastnosťami. Sú to predovšetkým drevokazné huby, z ktorých mnohé nie sú vhodné na bežnú konzumáciu, ale v inej forme (napríklad vo forme prášku, čaju alebo výluhu) majú preukázateľné liečivé účinky.

Reishi

Trúdnikovec pestrý

K takýmto hubám patrí napríklad lesklokôrovka obyčajná (Ganoderma lucidum). Táto pekná a zaujímavá huba je v Číne známa už viac ako štyritisíc rokov a doteraz je vysoko cenená ako všeliek, ktorý predlžuje život a pomáha pri mnohých ochoreniach. Reishi (reiši) – ako v Číne túto hubu nazývajú – je považovaná za hubu dlhovekosti, mladosti a zdravia. Jej liečivé účinky nielen dokážu harmonizovať činnosť orgánov v tele, ale pomáhajú aj pri mnohých často závažných chorobách. Najčastejšie sa užíva vo forme prášku, robia sa z nej však aj tinktúry, výluhy, dokonca v Číne aj polievka. Pre liečebné účely sa najčastejšie pestuje, no môžeme ju nájsť aj v prírode, dokonca aj u nás. Rastie na odumretom alebo odumierajúcom dreve listnatých stromov, najmä dubov a bukov, v letných a jesenných mesiacoch.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 6/2020. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto Ing. Ľubor Čačko