Malé ruky veľkých dravcov

Novoobjavený druh veľkohlavého mäsožravého dinosaura s drobnými prednými končatinami naznačuje, že tie neboli iba evolučným vtipom pri známom druhu Tyranosaurus rex. Zmenšenie končatín spolu s obrovskými hlavami sa vyvinulo nezávisle v rôznych líniách dinosaurov.

Meraxes gigas, ilustrácia wikipédia/Carlos Papolio, CC BY-SA 4.0

Paleontológ Juan Canale z Buenos Aires uviedol, že Meraxes gigas žil pred 90 až 100 miliónmi rokov na území súčasnej Argentíny. Napriek podobnostiam to nebol tyranosaurus, ale karcharodontosaurus – člen menej známej skupiny dravých dinosaurov. Vyhynul takmer 20 miliónov rokov predtým, ako sa na Zemi objavil prvý T. rex. Jedinec, ktorého objavili J. Canale a jeho kolegovia, mal asi 45 rokov a vážil viac ako štyri tony. Bol dlhý 11 metrov a jeho lebku zdobili hrebene, hrbolčeky a výrastky.
Dôvod, prečo mali tieto dinosaury také malé paže, je záhadou. Neboli určené na lov: T. rex aj M. gigas používali na lov koristi svoje mohutné hlavy. Podľa J. Canaleho však predné končatiny novoobjaveného druhu boli prekvapivo svalnaté, čo naznačuje, že boli viac než len nepohodlnou končatinou. Možno pomáhali zvieraťu postaviť sa z ľahu alebo pri párení.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre